banner249

10 milyon insanın yaşamı tehlike altında

Uluslararası sağlık kuruluşları ve uzmanlar tarafından 'çağın sessiz salgını' olarak nitelendirilen antibiyotik direnci milyonlarca yaşamı tehdit ediyor.

10 milyon insanın yaşamı tehlike altında
banner240

Antibiyotik direncinin insan sağlığı için ciddi bir tehdit oluşturduğu artık iyi bilinen bir gerçek. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve birçok ülkenin üzerinde hassasiyetle durduğu antibiyotik direncine karşı çözüm yolları geliştirmek en çok çaba sarf edilen konuların başında geliyor.

ÇAĞIN SESSİZ SALGINI
Kısaca 'bir mikroorganizmanın antibiyotiklerin etkilerine karşı durabilme yeteneği' olarak tanımlanan direnç gelişimi uluslararası kuruluşlar ve uzmanlarca 'çağın sessiz salgını' olarak da adlandırılıyor.
18-24 Kasım Dünya Antimikrobiyal Farkındalık Haftası kapsamında derlenen uluslararası son verilere göre antibiyotiklere dirençli bakterilerin yol açtığı enfeksiyonlar nedeniyle her yıl dünyada yaklaşık 700 bin kişi hayatını kaybediyor.

10 MİLYON İNSANIN HAYATI TEHLİKEDE
Antimikrobiyal direnç gelişimi önlenemez ve etkili antibiyotikler geliştirilemezse 2050'de yaklaşık 10 milyon insanın enfeksiyon kaynaklı yaşamını kaybedeceği belirtiliyor. Doğru kullanımıyla insan hayatı için 'mucize' olabilen antibiyotiklerde direnç gelişimi, yoğun ve gereksiz tüketim sonucunda ortaya çıkıyor. Bu direnç gelişimi sadece insan sağlığını değil hayvanları ve tarımı da olumsuz etkiliyor.

TÜRKİYE'DE ANTİBİYOTİK TÜKETİMİ YÜZDE 19 AZALDI
DSÖ, Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) gibi kuruluşlar artan antibiyotik direncine çözüm oluşturmak için hükümet yetkilileri, ilaç şirketleri, sivil toplum ve Birlşmiş Millerler (BM) örgütleriyle bir ittifak oluştururken Türkiye'de Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) öncülüğünde akılcı ilaç ve antibiyotik kullanımına yönelik program yürütülüyor.

Bu program kapsamında antibiyotik reçeteleyen hekimlere, sağlık çalışanlarına yönelik çalışmalar yapılırken toplumsal farkındalığı artırmaya dönük bilgilendirme broşürleri ve toplantıları düzenleniyor. Gereksiz antibiyotik kullanımını önlemeye yönelik bu çalışmalar sonucunda Türkiye'de antibiyotik tüketiminin yüzde 19 azaltılması sağlandı.

1000 KİŞİ BAŞINA DÜŞEN GÜNLÜK ANTİBİYOTİK TÜKETİM MİKTARI 34,2
TİTCK verilerine göre 1000 kişi başına düşen günlük antibiyotik tüketim miktarında da düşüş kaydedildi. 2011'de 42,2 birim olan 1000 kişi başına günlük antibiyotik tüketimi 2016'da 40,1'e geriledi. Yıllar içinde belli oranlarda azalma ve kısmi artışların ardından geçen yıl itibarıyla 1000 kişine başına düşen günlük antibiyotik tüketim miktarı 34,2 olarak kaydedildi. Antibiyotik direnç gelişiminin azaltılması amacıyla yürütülen çalışmalarla bu oranın ilerleyen yıllarda daha da aşağı çekilmesi hedefleniyor.

ANTİBİYOTİKLER AĞRI KESİCİ, ATEŞ DÜŞÜRÜCÜ DEĞİL
Uzmanlar antibiyotiklerin sadece bakteriyel enfeksiyonlarda etkili ve tedavi edici olduğuna dikkati çekiyor. Ağrı kesici, ateş düşürücü olmayan ve gelişi güzel kullanılmaması gereken antibiyotiklerin sadece bakteriyel enfeksiyon varlığında, hekim tavsiyesiyle belirtilen sürede kullanılmaları önem taşıyor.


 

Erol Uçkan

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner252

banner210