banner249

Dijital dönüşümü sağlayan kazanıyor!

KOBİ’lerin dijitalleşme süreçlerine katkı sağlamak amacıyla TÜRKONFED’in önderliğinde, Akbank ve Siemens iş birliği, Lenovo çözüm ortaklığı ile düzenlenen Dijital Anadolu Projesi’nin altıncı dönemindeki üçüncü etkinliği Denizli’de yapıldı. GESİFED ev sahipliğinde gerçekleşen etkinlikte, KOBİ’lerin verimliliğini artıracak ve işletmelerine değer katacak nitelikli dijital dönüşüm hakkında bilgi verildi.

Dijital dönüşümü sağlayan kazanıyor!
banner240

KOBİ’lerin dijitalleşme süreçlerine katkıda bulunmak üzere 2018 yılında başlatılan ve ilk beş yılında 43 bin KOBİ’ye ulaşan Dijital Anadolu Projesi, ‘nitelikli dijital dönüşüm’ teması ile başladığı altıncı yılının üçüncü buluşmasını Denizli’de gerçekleştirdi.

donusum

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) önderliğinde, Akbank ve Siemens iş birliği, Lenovo çözüm ortaklığı ile gerçekleştirilen etkinliğin ev sahipliğini ise Denizli, Muğla ve Aydın’ı kapsayan bölgede faaliyetlerini sürdüren Güney Ege Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (GESİFED) üstlendi. Denizli Valisi Ömer Faruk Coşkun, Denizli Belediye Başkan Vekili Ali Değirmenci, Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, Denizli Merkezefendi Kaymakamı Abdullah Demir, Pamukkale Belediye Başkan Yardımcısı Gamze Sevgi ile oda, borsa ve ihracatçı birlikleri başkanlarının yanı sıra Denizli iş dünyası temsilcileri katıldı.

“KOBİ’LERİMİZİ TEKNOLOJİK DEVRİME HAZIRLAMALIYIZ”

Etkinliğin açılışında konuşan TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Sönmez, Türkiye’deki toplam istihdamın büyük bir bölümünü üstlenen KOBİ’lerin iş gücü verimliliğinde potansiyellerinin altında kaldığını söyledi. KOBİ’lerin nitelikli ve teknoloji destekli, yüksek katma değer yaratma kaslarının güçlendirilmesi gerektiğini ifade eden Sönmez, “İmalat sanayisine yeni dahil olan işletmelerimizin yüksek teknoloji içindeki payı yüzde 1’in altında kalırken, yüzde 87’si düşük ve orta düşük bir faaliyet gösteriyor. Teknolojiyi kullanmayı, teknolojiyi içselleştirmeyi ve teknolojik devrime hazırlanmayı KOBİ’lerimize acilen aşılamamız gerekiyor. Diğer taraftan finansman kanallarının yüksek teknoloji ve katma değerli üretim ile ihracatı destekleyecek şekilde KOBİ’lerimizin kullanımına açılması çok acil bir ihtiyaç olarak karşımızda duruyor” diye konuştu.

Türkiye’nin yüksek teknoloji üreten bir ülke olmasını sağlayacak vizyonun Cumhuriyetin ikinci yüzyılı için tasarlanan kalkınma amaçlı tüm stratejilerin ve hedeflerin merkezinde olması gerektiğini belirten Sönmez, “Bugün yaşadığımız teknolojik tıkanmayı aşacak politikaları etkili bir şekilde uygulamamız gereken zamanlardayız. Güney Kore ve Vietnam’ın yüksek teknoloji liginde yarattıkları mucizenin temelini eğitim oluşturuyor. Nitelikli insan kaynağı kapasitemizi geliştirmek için özgürlükçü, yenilikçi ve teknolojiyle bütünleşik eğitim sistemi reformuna ihtiyacımız var” dedi.

“DENİZLİ’DE SOSYAL SERMAYE ARTIYOR, MAKRO İSTİKRAR DÜŞÜYOR”

Sönmez, etkinliğin düzenlendiği Denizli’nin ekonomisine ilişkin de çeşitli bilgiler paylaştı. Denizli’nin en çok ihracat yapan dokuzuncu şehir olmasına rağmen kişi başına düşen milli gelir sıralamasında 22’nci olduğunu belirten Sönmez şöyle devam etti; “TÜRKONFED olarak yakın zamanda açıklayacağımız Türkiye İçin Bir Rekabet Endeksi Raporumuzda da Denizli sekizinci sırada bulunuyor. Finansal derinlik, insan sermayesi, yaratıcı ve sosyal sermaye alt endekslerinde Denizli son 10 yılda önemli bir yükselme kaydederken makro istikrar, piyasa büyüklüğü, emek piyasası ve fiziki altyapı endekslerinde ise gerileme söz konusu. Kentlerimizin rekabetçilik gücünün her alanda gelişmesi, bölgelerimizin ve ülkemizin kalkınma dinamiklerini ivmelendirecektir. Bunun için kent aktörlerine büyük bir sorumluluk düşüyor.”

“KOBİ’LERİN DİJİTALLEŞME İÇİN İHTİYAÇ DUYDUKLARI FİNANSAL KAYNAĞI YARATMAYA ÇALIŞIYORUZ”

KOBİ’lerin ihracat, üretim ve istihdam alanları başta olmak üzere ekonominin gelişiminde kritik bir rol üstlendiğini anlatan Akbank KOBİ Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Bülent Oğuz, “Bu zorlu görevde KOBİ’lerin dijitalleşme odağında hedeflerini gerçekleştirmeleri için ihtiyaç duydukları finansal kaynağı onlara yaratmak üzere çalışıyoruz. Müşterilerimizin ihtiyaç, tüketim ve davranışlarında değişim gözlemliyor, bu dönemde dijitalleşmenin ne kadar önemli olduğunu hepimiz bire bir deneyimliyoruz. Bilindiği üzere yapılan düzenleme ile artık gerçek ticari müşteriler şubeye gitmelerine gerek kalmadan mobil bankacılık üzerinden hızlı bir deneyimle banka müşterisi olarak hesap açabiliyorlar. Hatta Akbank'ta Ocak 2024'ten itibaren sadece gerçek ticari müşteriler değil tek ortaklı limited şirketler de Mobil'den müşterimiz olmaya başlayacak. Biz de buradan yola çıkarak, KOBİ’lerin ortak ihtiyacı olan işleri hızlandırma konusunda çözüm sunan, öncü olacağımız bir yeniliğe daha imza attık. Tüzel Dijital Dönüşüm Projesi ile birlikte müşterilerin ihtiyaçlarına göre bankacılık ürünleri ve bankacılık dışı avantajlar içeren paketler oluşturup, bu paketleri mobil kanaldan hızlı bir deneyimle kesintisiz olarak alabilmelerini sağladık” açıklamasında bulundu.

“DİJİTAL DÖNÜŞÜM ÇAĞIMIZIN REKABETÇİLİĞİNDE EN BELİRLEYİCİ FAKTÖR OLACAK”

Dijital dönüşüme başlamanın bazı firmalar için karmaşık bir süreç olabileceğine, bu konunun müşterinin ihtiyaçlarına göre özelleştirilerek ele alınması gerektiğine vurgu yapan Siemens Bina Ürünleri Bölümü Ülke Yöneticisi Mert Ulaş ise, “Günümüz rekabetçi piyasa koşullarında çok fazla faktör rekabetçiliği etkiliyor. Sadece iş gücü ve malzeme maliyetleri yönünden rekabetçi olmak artık günümüz pazarında yeterli değil. Üretimde verimlilik, esneklik, çok kısa sürede yeni bir ürünü piyasaya sunabilmek, sürdürülebilirlik ve ürünü doğru zamanda doğru pazarlara sunabilmek KOBİ’leri pazarda rekabetçi kılacak faktörler arasında. Tüm bunları yapabilmek için ise en temel ihtiyacımız veri. İşte dijital dönüşüm ile toplanan verilerin anlamlandırılarak işletmelere özel tüm süreçlerde entegre şekilde kullanılması önümüzdeki yıllarda rekabetçiliği belirleyen en önemli faktör olacak. Siemens Türkiye olarak biz de Siemens Xcelerator ekosistemini sunarak rekabet gücünü artırmak ve dönüşmek isteyen KOBİ’lere önemli katkılar sağlamaya hazırız. Ekosistemin içerisindeki uzmanlardan oluşan iş ortakları ağı ile sadece büyük ölçekli şirketler için değil, KOBİ’ler için de çok kıymetli bilgi, teknoloji ve çözümleri sunabiliyoruz” diye konuştu.

“YETERLİ TEŞVİK VE EĞİTİMLERLE DÖNÜŞÜME ADAPTE OLUNABİLİR”

Küresel tekstil pazarında önemli konumda olan Türkiye ve Denizli’nin tekstil sektörü ihracatının Kasım ayı itibarıyla geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8 gerilediğinin altını çizen GESİFED Yönetim Kurulu Başkanı Oktay Mersin ise şunları söyledi, “Ülkemizin ve şehrimizin bu sektördeki öncülüğünün devam etmesi için dijital dönüşümün sektöre adapte edilmesinin desteklenmesi gerekiyor. TÜİK tarafından yapılan bir çalışma da Denizli'nin de içinde bulunduğu TR32 bölgesinde tekstil sektörünün dijital dönüşümüne ilişkin önemli bilgiler sunuyor. Buna göre dijitalleşme stratejisi olan işletmelerin oranı yüzde 17 iken nitelikli insan kaynağına sahip olanların oranı ise yüzde 65. Bu veriler, sektörün dönüşümü için yeterli teşvik ve eğitimlerle başarılı bir şekilde sürece adapte olunabileceğini gösteriyor. Dijital dönüşümün etkili bir şekilde yönetilmesi, şirketlere sadece rekabet etme yeteneği kazandırmakla kalmayacak, aynı zamanda operasyonel ve verimli üretim avantajları elde etmelerine ve sürdürülebilir ürünlerin geliştirilmesine de olanak tanıyacak.”

DENİZLİ’NİN TEKSTİLİ VE SANAYİSİ DEĞERLENDİRİLDİ

Dijital Anadolu Projesi’nin yeni döneminde, etkinliğin yapıldığı il özelinde farklı konular da ele alınıyor. Bu kapsamda TÜRKONFED Dijital Dönüşüm Komisyonu Üyesi Başar Ceylan’ın moderatörlüğünde düzenlenen “Yerel Tecrübe Paylaşımı” panelinde de “Denizli’nin Tekstil ve Sanayi’de Dijitalleşme Vizyonu” konuşuldu. Panele DEGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Urhan, DESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Turgut, Denizli Sanayi Odası Meclis Başkanı İ. Okan Konyalıoğlu ve Aslı Tekstil Yönetim Kurulu Üyesi Aslı Kasapoğlu katıldı. KOBİ’lerin ve sanayinin nitelikli dönüşümü masaya yatırıldı. Dijital Anadolu Projesi etkinliği açılış konuşmalarının ardından sunum ve paneller ile devam etti.

Erol Uçkan

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER