banner249

Başarının tanımını biliyor musun?

Davranış Bilimleri Uzmanı Cemal Kondu, insanların başarıyı tanımlamakta zorlandıklarına dikkat çekerek, başarı tanımının olmadığı yerde başarılı olma şansının kalmadığını belirtti.

Başarının tanımını biliyor musun?
banner240

Başarı denince herkesin aklına farklı şeylerin geldiğini ifade eden Davranış Bilimleri Uzmanı Cemal Kondu, “Başarı herkese göre farklı bir anlam taşımalıdır ki herkes kendi başarı tanımı doğrultusunda başarı elde edebilsin. Aksi halde herkes aynı şey için çabalar ve büyük bir kaos oluşurdu. Kendi başarı tanımınızı sadece siz yapabilirsiniz. Başarı hakkındaki yapılan tanımlamalardan en yaygın ve en yanlış olanı da nitekim aynıdır. Başarının parayla eş tutulmasıdır. Pek çok insan, para biriktirdiği zaman kendilerinin başarılı olacaklarına inanır. Oysa zenginlik, kendiliğinden mutluluk ya da başarı getirmez. Eğer başarıyı mutlulukla ölçüyorsak, o zaman da mal varlığımız bizi mutlu etmeye yetmeyeceği için başarılı da kılamaz. Başarı gerçekte bir yaklaşımdır. Kimisine göre “başarı” kişinin, yapmayı kafasına koyduğu şeyleri yapabilmeyi ve gerçekten fark yaratan bazı şeyleri yaratabileceğini kendine ve başkalarına kanıtlamasıdır. Bir yerde sahip olduklarımızın değerini bilip, sahip olamadıklarımız için üzülmediğimiz zaman başarılı sayılırız” dedi.

Başarının bazı insanlar için her zaman ulaşılmaz olduğunu belirten Kondu, “Ne yaparlarsa yapsınlar kendilerini hiçbir zaman başarılı saymazlar. Ne kadar çok kazanırlarsa kazansınlar, ya da ne kadar unvanları olursa olsun başarının kendileri için ne ifade ettiğini bilmedikleri için başarının tadına varamazlar.

Günümüz insanı, gelişmeye, değişmeye ve başarmaya, geçmişe oranla çok daha fazla ihtiyaç duyuyor. Koşullar artık çok hızlı değişiyor. Değişime ayak uyduramayanlara karşı acıması olmayan bilgi çağında yaşıyoruz. Bugün en kolay günü yaşıyoruz her geçen gün biraz daha zor olacak. Mazeretlere sığınmanın, ağlamanın bir faydası olmadığını da acı tecrübelerle yaşadık ve başarı yolunda kendimizi yapayalnız bıraktık. Elbette başarıya kendi kendimize ulaşacağız. Ancak bu yolda yürürken yanımızda olan herkes aslında başarımızda bir etken, bir yardımcıdır.

Başarıya ihtiyacımızın temel ihtiyaçlar seviyesine yükseldiği bu günlerde aslında hepimiz başarılı olmak istiyoruz. Başarılı olduğumuzu düşünmediğimizde depresyon krizleri hayatımızı sarıp sarmalıyor. Başarı bu nedenden dolayı arkasından gelişim, gelişimin arkasından da değişim doğuyor. “Başarıya, ihtiyacım var” diyebilirsiniz. Başarıyı anlamak ve yaşamak bu noktada kişisel gelişimle daha kolaylaşıyor. Kişisel gelişim yöntemleri her alanda olduğu gibi yaşadığımız gerçekliğin farkında olmamıza yardımcı oluyor. Yaşadığımız her anın, her duygunun bize anlamını kazandırıyor sanki. Kişisel gelişim yöntemleriyle elde ettiğimiz başarının farkına varıyoruz. Bu yöntemlerden en etkilisi NLP’dir” şeklinde konuştu.

PEKİ NLP NEDİR?
Nlp’nin bir yöntem olduğunu hatırlatan Kondu, “Her davranışın bir yapısı vardır. Bu yapıyı öğrenebilir, değiştirebilir ve modelleyebiliriz. Algılarımızla da hangi davranışın yararlı ve etkili olduğunu anlayabiliriz. NLP kendimizin ve başkalarının dünyayı nasıl algıladığını açıklar. Şu an dünyadaki en gelişmiş yöntemdir.

NLP BİR DAVRANIŞ BİÇİMİDİR
Merak ve macera duyguları tarafından biçimlendirilmiştir. Hayata, az rastlanan bir öğrenme fırsatı olarak bakar. Öğrenmeyi etkin kılar. İnsanları etkileyen iletişim biçimleri ve nelerin öğrenmeye değer olduğu konularında ustalaşmayı amaçlar.

NLP BİR TEKNOLOJİDİR
NLP istenen sonuçları gerçekleştirecek düşünceleri sistemleri ve teknikleri sunar. NLP kişinin algılarını ve bilgilerini arzu edilen noktaya ulaşmak için organize eder.

NLP BİLİMDİR
Çünkü NLP’yi oluşturan birçok çalışma, uzun süren araştırmalar sonucunda ortaya konulmuştur.

NLP BİR SANATTIR
Mükemmeli yakalamış, konusunda dahi insanların o sonuçlara nasıl vardığını modelleyen bir ustalık işidir.
Beynimizi etkin ve bilinçli bir biçimde kullanamıyoruz. Beyin, kapama düğmesi olmayan bir makine gibi… İnsanların çoğu beyinlerinin esiridir. Sanki otobüsün sürücü koltuğuna zincirle bağlanmışlardır ve direksiyon başkasındadır. Beynimize yön vermezsek, ya kontrolden çıkmış bir halde bir yere çarpıp duracak ya da bizim adımıza kontrolü başkaları ele geçirecektir.
NLP, başarıya ulaşmamız için yapmak istediğimiz şeyleri nasıl yapacağımızı, nelere ihtiyacımız olduğunu anlatır.
NLP eğitimleri, İzmir, Antalya ve Denizli'de yüz yüze veya online olarak verilmektedir
 

Erol Uçkan

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER