Ben ettim siz etmeyin..!

10 yıldır bel ağrısı çeken 38 yaşındaki fatma arslan tedavi için ‘kırıkçı –çıkıkçılara’ gidince ameliyat olmak zorunda kaldı. arslan “ ben hataya düştüm siz de aynı hataya düşmeyin” dedi.

Ben ettim siz etmeyin..!
Yıllardır bel ağrısı çeken ve derman bulmak için halk arasında çıkıkçı – kırıkçı olarak tabir edilen kişilere derman aramaya giden 38 yaşındaki Fatma Arslan Denizli Devlet Hastanesi’nde gerçekleştirilen ameliyatla sağlığına kavuştu. Ameliyat olmaması gerekirken belini çektirmesinden kaynaklanan kırık yüzünden ameliyat olmak zorunda kalan Arslan şunları söyledi, “Yıllardır bel ağrısı çekiyorum. Halk arasında kırıkçı – çıkıkçı olarak tabir edilen kişilere gittim. Belimi çektirdim. Birkaç gün bel ağrım geçti. Ama sonra yeniden ağrı başladı. Bel çekme esnasında belimdeki kemiklerde kırık oluşmuş. Belimi çektirmeden direk doktora gelseydim ameliyat olmak zorunda kalmayacaktım ve sağlığıma daha erken sürede kavuşacaktım. Kimse benim düştüğüm hataya düşmesin. İşin uzmanına gelerek tedavisini yaptırsın.”

KIRIKÇILARA ÇIKIKÇILARA İTİBAR ETMEYİN
Fatma Arslan’ı ameliyat ederek sağlığına kavuşturan Beyin Cerrahi Uzmanı Dr. Süleyman Coşkun, Denizli bölgesinde kırıkçı – çıkıkçılara bel çektirme vakalarının çok olduğunu bu şekilde yılda ortalama 15-20 kişiyi ameliyat gerektirmemesine rağmen yanlış uygulamalardan dolayı ameliyat yaptıklarını söyledi. Coşkun: “ Hastamız on yıl süren bel ağrısı ve her iki bacağa vuran ağrı yakınımıyla bize geldi. Hastanın öyküsünü sorguladığımızda hastamız, on yıl öncesine ait bel ağrısını hekim olmayan birilerine çektirdiğini ve o günden sonra birçok tıbbi yardım almasına rağmen ağrılarının geçmediğini ifade etti. Hastaya yapılan tetkikler sonucunda bel kemiklerindeki eklemlerde kırık tespit edildi. Ve hasta cerrahi gerekmeyen bir bel fıtığı olmasına rağmen kırığa bağlı belini tutamamasından ötürü ameliyat edildi. Hastamız şifaya kavuştu” dedi.

Coşkun, hastaları bel fıtığında işin ehli olmayan kişilere gidilmemesi konusunda uyardı ve şöyle devam etti, “Eğer bir bel fıtığınız varsa ve ameliyat gerekmiyorsa işin uzmanına danışmadan kesinlikle bel çektirme işinin yapılmaması eğer yapılacaksa da uzman kişiler tarafından yapılması çok uygun olacaktır. Hastamızda olduğu gibi hiçbir cerrahi müdahaleye gerek olmamasına rağmen belindeki kırıklardan ötürü hasta ameliyat olmak durumunda kaldı. Bu tarz batıl inançlara kanmayın.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER