banner249

Merdiven altı kurslara işlem başlatılıyor!

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ruhsatsız faaliyet gösteren yaklaşık 2 bin "merdiven altı" kursun kapatılması için işlem başlatıyor.

Merdiven altı kurslara işlem başlatılıyor!
banner240

MEB, bu kurslarla mücadele için çeşitli önlemler alıyor ve İçişleri Bakanlığı ile işbirliği yapıyor. Öğrenci ve velilerin mağduriyet yaşamamaları için MEB'e bağlı özel kursların listesi bir web adresinde yayımlandı ve kurum tabelalarında karekod uygulaması başlatıldı.

İzinsiz eğitim faaliyetlerini ihbar etmek için Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü internet sayfasında "İzinsiz Eğitim Faaliyeti İhbarı" linki oluşturuldu. Çevrim içi ihbar hattına 1825 ihbar geldi ve MEB yetkilileri bu ihbarları değerlendirdi. İzinsiz faaliyet gösteren eğitim merkezleri, koçluk merkezleri, ödev merkezleri ve benzeri yerlere inceleme ve soruşturma talimatı verildi.

Özel öğretim kurumları Kanunu'na uygun izin almadan iş yeri açan yerlerin valiliklerce kapatılması için işlem başlatıldı ve bu yerleri işletenlere idari para cezası uygulanıyor. Denetimler düzenli olarak yapılıyor ve ihbarlar değerlendirilerek gerekli işlemler gerçekleştiriliyor. Karekod uygulaması, özel öğretim kurumlarının tabelalarında bulunmayanlar için idari işlemlerle uygulanmaya başlandı. Karekod uygulaması, özel öğretim kurumları hakkında önemli bilgiler içeriyor ve vatandaşlar kursun MEB'den izinli olup olmadığını teyit edebiliyorlar.

Erol Uçkan

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner252

banner210