banner249

Cennet hurması bu yıl ucuzladı!

Denizli'nin Buldan ilçesinde yetiştirilen cennet hurmaları, kış mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte hazırlıklarını sürdürüyor. Hurmalar bu kış pazar tezgahlarında 15 TL’den alıcı bulacak.

Cennet hurması bu yıl ucuzladı!
banner240

Denizli'nin Buldan ilçesinde yetiştirilen cennet hurmaları, kış mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte hazırlıklarını sürdürüyor. Cennet hurmaları, kabuklarının soyulması ve kurutulması işlemine tabi tutularak kışın tüketilmek üzere pazarda yerini almaya başladı.

Kış aylarında atıştırmalık olarak tercih edilen cennet hurması, Buldan bölgesinde büyük bir ilgi görüyor ve pazar tezgahlarında 15 TL'den alıcı buluyor. Son dönemlerde kuru meyvelere artan ilgi, cennet hurmasına da olumlu yansıyor.

Cennet hurmaları, kabukları soyulduktan sonra iplere dizilerek kurutulmaya bırakılıyor. Bu işlem sonucunda kuruyan cennet hurmaları, vatandaşlar tarafından ilgiyle tüketiliyor. Üretici Hacı Ali Kılınç, cennet hurması üretimine önceki yıllarda önem vermediklerini belirtirken, kurutulmaya başlamasıyla talebin hızla arttığını ifade etti.

Üretim miktarının her geçen yıl arttığını söyleyen Kılınç, ürünlerini genellikle pazarlarda satışa sunduklarını ve ayrıca evlerde de kurutma işleminin yapıldığını ekledi.

Cennet hurmasının olgunlaşmasıyla birlikte lezzetli bir atıştırmalık haline geldiğini vurgulayan Kılınç, Buldan'da iki farklı çeşit cennet hurması yetiştirildiğini, bunlardan birinin kakaolu, diğerinin ise geleneksel cennet hurması olduğunu söyledi. Ürünlerin bereketli olduğunu belirten Kılınç, "Şifalı olduğuna inanıyoruz. Herkesin afiyetle tüketmesini dileriz." şeklinde konuştu.

Erol Uçkan

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner252

banner210