Şirince;de ;Kıyamet; öncesi sessizlik

bir maya takvimine dayanan ''kıyamet'' inanışının yarattığı ilgiyle türkiye'nin ve dünyanın gündeminde uzun süredir yer alan izmir'in selçuk ilçesine bağlı Åžirince köyünde, ''kıyametin kopacağı'' ileri sürülen 21 aralık öncesi meraklı turistler ile gazetecilerin dışında bir kalabalık görünmüyor.

Şirince;de ;Kıyamet; öncesi sessizlik
Selçuk Kaymakamlığı;nın, belediyenin ve köy muhtarlığının, köye iki gün sonra gelmesi beklenen kalabalığa ilişkin yoğun önlemler aldığı Şirince sokaklarında, meraklı birkaç turist ile yerli ve yabancı gazeteciler dışında fazla bir kalabalık görülmüyor.

Köye kaç kişinin geleceği net olarak kimse tarafından bilinmese de yetkililer güvenlik kameralarından, köy girişinde araçlar için geçiş noktası oluşturmaya, esnaf denetimlerine kadar bütün hazırlıklarını tamamladı. O gün ağırlayacağı misafirler için yiyecek ve içecek stokları yapan esnaf da ;;kıyamet gününe özel;; içecekler ve menülerle misafirlere ;;güzel bir kıyamet gecesi;; geçirmenin hazırlıklarını yapıyor.

İDDİALARIN AKSİNE HALA YER BULMAK MÜMKÜN;;
Bu özel günü Şirince;de geçirmeyi planlayanlar için ise iddiaların aksine köydeki bazı pansiyonlarda hala boş yer bulabiliyor. Köy sokaklarında Maliye ve jandarma ekiplerinin denetim araçlarının yanı sıra gündeme oturmuş bu küçük köyü görmek için gelen birkaç meraklı turiste, yerel, ulusal ve yabancı basının temsilcilerine rastlamak mümkün.

İNANANA RASTLAMAK MÜMKÜN DEĞİL
Alman turist Kassie Welch, arkadaşlarıyla bölgeye bir haftalığına tatile geldiklerini belirterek, Kuşadası;nda konakladıklarını, ancak 21 Aralık;ta Şirince;de olmayı planladıklarını söyledi. Maya takvimine göre o gün kıyamet kopacağına inanmadıklarını ifade eden Welch, ;;Dünyanın sona ereceğine inanmıyoruz, ama o gün eğlence için burada olacağız;; diye konuştu.

Köy çarşısını gezen Aydın Akgün de Almanya;da yaşadığını, arkadaşlarıyla tatillerini geçirmek üzere İzmir;e geldiklerini söyledi. Yapılan haberlerin ilgilerini çektiğini, bu nedenle Şirince köyünü görmeye geldiklerini ifade eden Akgün, ;;Elbette kıyamet kopmayacak, yaşam devam edecek, biz gezmek için geldik;; dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER