banner249

İş dünyasından kritik mektup!

İş dünyası, uzun yıllardır bir türlü çözüme kavuşturamadığı sorunları ilk kez basın aracılığıyla kamuoyuna duyurdu. Başkan Selim Kasapoğlu, sanayicinin birikmiş yerel hizmet sorunlarını siyasi partilere gönderdiği mektupla çözüm arıyor. 

İş dünyasından kritik mektup!
banner240

Denizli Sanayi Odası Başkanı Selim Kasapoğlu, yaklaşan yerel seçimler nedeniyle siyasi partilerin il başkanlarına gönderdiği mektupta, iş dünyasının sorunlarına dair taleplerde bulundu. Başkan Kasapoğlu imzası ve oda yönetiminin aldığı ortak kararla bir bildiri yayınlayan Denizli Sanayi Odası, beklentilerini madde madde sıraladı. 

kritik-mektup

İŞTE O MADDELER
RAYLI SİSTEM İSTİYORUZ!
1. Sanayi bölgelerine raylı sistemle ulaşım olanağının sağlanması: Odamız hem şehir içine hem de İzmir ve Ankara istikameti için şehir dışına yönelik ulaştırma faaliyetlerinde aksaklıkların söz konusu olduğunu gözlemlemektedir. Bilhassa şehir merkezinden sanayi yerleşimlerine doğru yapılacak hızlı tren hattı, uzun yıllardır sanayicilerin üzerinde mutabık olduğu bir gerekliliktir. Böylelikle sanayi sektöründe istihdam edilen vatandaşlarımızın toplu taşıma olanaklarından yararlanması da mümkün olacaktır.

kritik-mektup

ALT YAPI SORUNUMUZU ÇÖZÜN!
2. Altyapı sorunlarının giderilmesi: Şehir merkezine görece yakınlığına rağmen, 
Hacıeyüplü, Bozburun, Akhan, Pınarkent gibi sanayi mahallelerinde yaşanan altyapı sorunlarına (yol, kanalizasyon vd.) ivedilikle çözüm getirilmesi sanayicilerimizin öncelikli beklentilerinden biridir. 2024 yılında artık “altyapı sorunu olan sanayicinin kalmaması” gerekmektedir.

UYDU KENTLER İSTİYORUZ!
3. Uydu kentler oluşturulması: Mevcut ve kuruluş aşamasındaki Organize Sanayi 
Bölgelerinde istihdamı özendirmenin temel yollarından biri, ilgili Bölgeler çevresinde düşük maliyetli konutların/ uydu kentlerin inşa edilmesidir. Böylelikle şehir merkezinde nüfus yoğunluğunun fazlalaşması önlenecek ve oluşturulacak raylı sistemlerle şehir içi trafik yükü de azalacaktır.

KREŞ İSTİYORUZ!
4. Kadınların ekonomik ve sosyal yaşama katılımlarının artırılması: Denizli ilinde ücretli çalışan kadınların oranı Türkiye ortalamasının üzerindedir. Bununla birlikte, kadınların çalışma yaşamına katılımının desteklenmesi adına şehir ölçeğinde bakım hizmetleri altyapısı geliştirilmeli; Sanayi bölgelerinde çalışanların çocuklarına yönelik erişilebilir kreş olanakları yaratılmalıdır.

İTFAİYE BİRİMİ İSTİYORUZ!
5. Acil durumlara hızlı ve etkin bir müdahalenin gerçekleştirilmesi: Geçtiğimiz yıllar içerisinde, ne yazık ki, kayıplara yol açan firma yangınlarıyla karşı karşıya kalındı. Bu konuda işçi sağlığı ve iş güvenliği açısından firmalarımıza düşen yükümlülüklerin yanında dikkate alınması gereken bir diğer husus, acil durumlarda hızlı ve etkin bir müdahalenin gerçekleştirilmesidir. Tüm belediye birimleri için, böylesi olumsuz durumlar yaşandığında itfaiye hizmetlerinin olay yerine hızlı intikali önem taşımaktadır. Sanayi bölgelerinde itfaiye birimleri oluşturulmalı ve güçlendirilmelidir.

ÖZEL BİRİM İSTİYORUZ!
6. Sanayicilere özel birim oluşturulması: Belediyelerde, sanayicilerimizin yaşadıkları sorunların çözümünde ve taleplerine dair aksiyon alınmasında hızlılık yaratmak adına, sadece sanayicilere hizmet verecek ayrı bir birim ve kadro oluşturulması bir diğer talebimizdir. Böylelikle temel belediyecilik hizmetlerinden farklı ihtiyaçları olan Sanayi bölgelerine daha nitelikli bir hizmet verilebilecektir. Günümüz dünyasında vatandaşlara en yakın hizmet birimleri olarak, hem yerel sınırlar içerisindeki ihtiyaçların daha iyi analiz edilmesi hem de yerel aktörler arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi, yerel yönetimlerin asli sorumlulukları arasında yer almaktadır. Katılımcı, çok sesli ve çoğulcu bir yaklaşım, mevcut sorunların bertaraf edilmesinde en önemli yere sahiptir. Denizli Sanayi Odası olarak bu yaklaşımla aynı doğrultuda, kazananın her koşulda Denizli ve Denizli halkı olacağı bir yerel seçim süreci için tüm adaylara başarılar dileriz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Erol Uçkan

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER