İhracatçının yeni pazarı Baltık ülkeleri

tekstil ve konfeksiyon başta olmak üzere sanayi sektörlerindeki ihracatını artırmaya devam eden denizli'de ihracatçının abd ve ab pazarlarında yaşanan ekonomik kriz kaygıları nedeniyle alternatif

İhracatçının yeni pazarı Baltık ülkeleri

Tekstil ve konfeksiyon başta olmak üzere sanayi sektörlerindeki ihracatını artırmaya devam eden Denizli;de ihracatçının ABD ve AB pazarlarında yaşanan ekonomik kriz kaygıları nedeniyle alternatif pazar arayışına girdiği ifade edildi. Bu kapsamda Amerika başta olmak üzere İtalya, Yunanistan gibi ülkelere ihracat yapan tekstil ihracatçılarının Baltık ülkelerinde tanıtım ve pazarlama çalışmalarına ağırlık verdiği kaydedildi.

Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Kocasert, dünya ticareti ile entegre olan Türkiye;nin yaşanacak krizler karşısında sarsılmayacağını söyledi. Baltık Denizi Devletleri Konseyi olarak bilinen Estonya, Letonya, Litvanya, İsveç, Norveç, Danimarka, Finlandiya, İzlanda, Almanya, Polonya, Rusya;ya olan ihracatın gün geçtikçe arttığına değinen Kocasert, şu bilgileri verdi, ;;Baltık ülkelerine yapılan ihracatlar 2023 yılındaki 500 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşılmasında büyük etken olacaktır. Ortaya çıkan kriz söylentilerinin ardından herkes önündeki süreci yeniden değerlendirmeye başladı. Sektörel ve coğrafi olarak çeşitlenmek, ihracatçı sayımızı artırmak, kolaylıkla üretilebilecek ürünlerden verim elde etmek için gerek hükümet gerek sanayici gerekse ihracatçılarımız tarafından bilimsel düzeyde çalışmalar başlatıldı. Bu kapsamda önümüzdeki süreçte en uygun pazarlardan biri de Baltık ülkeleridir. Baltık ülkelerine yapacağımız ihracatta AB ülkelerinde geçmiş dönemlerde gösterdiğimiz başarı grafiğini aynen sergileyebilirsek yakın gelecekte daha güçlü bir konuma gelmiş oluruz. Baltıklarda gelişen bir pazar var. Bu pazara Türk ihracatçısının hakim olmaması için hiç bir neden yok. Çünkü herkes küresel kriz söylentileriyle boğuşmaktan mevcut pazarına sahip çıkmak istiyor. Bu durumda ortaya çıkacak her yeni pazar Türk ihracatçısına dolayısıyla da Türk ekonomisine bir artı değer katacaktır.;;
Ortadoğu ülkelerinde yaşanan siyasi kargaşanın Türkiye ekonomisi için ;;büyük bir darbe niteliği taşımadığını;; dile getiren Kocasert, Mısır, Suriye, Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri, İran ve Suudi Arabistan gibi çevre coğrafyadaki ülkelere yapılan ihracatın büyüdüğünü ifade etti.
     
“ÇİN VE HİNDİSTAN”     
Denizli Sanayi Odası (DSO) Meclis Başkanı Mehmet Tosunoğlu da tüm geleneksel pazarlarda ekonomik ya da siyasi istikrarsızlığın gözlendiğini belirterek sanayicinin Baltık pazarlarında olduğu gibi Çin ve Hindistan pazarında da ağırlığı artırması gerektiğini söyledi.

Tosunoğlu, şöyle konuştu, ;;Çin ve Hindistan büyük pazar ama ;Hadi buralara gidelim pazar olsun; demekle olmuyor. Bu ülkelerde ilişkiler kurarak ticareti geliştirmemiz gerekiyor. Bugüne kadar bu iki büyük pazarı görmüş olsaydık, ticari bağlantılar kurmuş olsaydık, AB ülkelerindeki ekonomik çalkantıları konuşuyor olmazdık. Alternatif pazarlara yapılan ihracatları iki katına çıkardığımız anda Türk ekonomisi sekteye uğramadan yoluna devam eder.;;

Denizli İhracatçı Birlikleri verilerine göre, Baltık ülkelerine 2010 yılı Ocak-Ağustos döneminde 260 milyon 598 bin dolar ihracat yapılırken, 2011 yılının aynı döneminde 375 milyon 690 bin dolar ihracat gerçekleştirildi. 2011 yılı Ocak-Ağustos döneminde en çok ihracatın yapıldığı ülkeler Almanya, Danimarka, Polonya, Finlandiya, İsveç, Norveç, Litvanya ve Letonya oldu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.