banner249

Mimarlar Odası’ndan flaş açıklama!

Denizli Mimarlar Odası, Merkezefendi Belediyesi İmar Müdürlüğü’nde yaşanan usulsüzlükler nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, kişiye özel imtiyazlardan kaçınılması mesajı verdi. 

Mimarlar Odası’ndan flaş açıklama!
banner240

Mimarlar Odası Denizli Şubesi Yönetim Kurulu, son dönemlerde kentimiz sınırları içinde projeye aykırı imalat ve kaçak kat yapımlarının gözlemlendiğini açıkladı. Yazılı bir açıklama yapan Yönetim Kurulu, “Yapım süreci birçok paydaşı ve aşamayı kapsamaktadır. Mimarlar, bu sürecin en önemli ve baş aktörlerindendir. Mimarlar Odası ve TMMOB’ye bağlı odalar,  uygulama projesinin yönetmeliklere uygun şekilde çizilmesi sürecinde kamu yararı adına kontrolden sorumluyken, 12 Temmuz 2013 tarihinde çıkan torba yasada belirtilen “Harita, plan, etüt ve projeler; idare ve ilgili kanunlarında açıkça belirtilen yetkili kuruluşlar dışında meslek odaları dahil başka bir kurum veya kuruluşun vize veya onayına tabi tutulamaz, tutulması istenemez.” maddesi ile kamu yararı lehine yapmış olduğu kontrol sürecinin dışına çıkarılmıştır. 

HER YURTTAŞ YASALAR KARŞISINDA EŞİTTİR 
İnşaat ruhsatı alınan bir yapının projeye uygun inşasından; yapı denetim/fenni mesul, şantiye şefi ve müteahhitler sorumludur. Belediyeler ise, inşaat ruhsatı, temel vizesi, su basman vizesi ve yapı kullanma izin belgesi aşamalarında denetim görevini yerine getirmektedir. Yerel yönetimler her ne kadar siyasi tercihler sonucu oluşarak şekillense de, seçim sonrasında tüm siyasi kimliklerden arınmış bir anlayışla kişiye özel planlama, ruhsat ve yapı kullanma izinlerinde kişiye özel imtiyazlardan kaçınmalıdır. Sosyal belediyecilik anlayışı ve anayasa gereği “her yurttaş yasalar karşısında eşittir” ilkesinden vazgeçmemelidir. 

4 İLÇE BELEDİYESİ İLE PROTOKOL 
Mimarlar Odası Denizli Şubesi olarak, ilimiz sınırları içinde bulunan dört belediye ile yaptığımız “Mesleki Denetim ve Teknik İşbirliği Protokolü” gereği, projelerin yönetmeliklere uygunluğunu kamu lehine kontrol etmekteyiz. Bu durum hem meslektaşlarımız arasında haksız rekabetin önlenmesine hem de projenin mevzuat çerçevesinde ilgili yönetmeliklere uygunluğunun denetlenmesine katkı sağlamaktadır. Kamu kurumu niteliğinde bir sivil toplum kuruluşu olarak, ruhsat projelerini kamu yararı lehine kontrol etmeye her daim hazır olduğumuzu bir kez daha belirtmek istiyoruz. Önceliğimiz, en başta deprem kuşağında yer alan kentimiz için iş birliği içinde çalışmak ve sonrasında ilgili kurum ve kuruluşların yasal mevzuat çerçevesinde, yasa ve yönetmelikleri adil bir şekilde uygulamasını sağlamaktır” dedi.


 

Erol Uçkan

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER