En uzun geceyi yaşayacağız!

21 Aralık'ta Ekinoksu sayesinde yılın en uzun gecesi bu akşam gerçekleşecek. Oğlak dönencesine dik açıyla gelen güneş ışınlarının sayesinde 21 Aralık gecesi en uzun gece olacak. Kuzey yarımkürede 21 Aralık (Bu gece) gecesi nden itibaren geceles kısalacak, gündüzler daha da uzamaya başlayacak. Peki 21 Aralık'ta neden en uzun gece yaşanır, 21 Aralık ekinoksu nedir, nasıl oluşur ve anlamı nedir, 21 Aralık'ta Türkiye'de en uzun geceyi hangi il yaşar? İşte 21 Aralık en uzun gece ile ilgili merak ettikleriniz...

En uzun geceyi yaşayacağız!

21 Aralık en uzun gece olacak. Türkiye'nin de içinde bulunduğu Kuzey yarımkürede güneş ışınları, Oğlak dönencesine dik açıyla gelir. Bu sayede 21 Aralık ekinoksu adı verilen bu gecede yılın en uzun gecesi yaşanır. 21 Aralık'ın ardından 23 Aralık'tan itibaren de geceler kısalır, gündüzler uzamaya başlar. Kuzey yarımkürede 21 Aralık tarihinde en uzun gece yaşanır ve 23 Aralık'tan sonra da geceler kısalır, gündüzler uzar. İşte 21 Aralık'ta gecelerin uzun olmasının sebebi, 21 Aralık ekinoksu ve anlamı ile ilgili detaylar...

21 ARALIK EKİNOKSU KIŞGÜNDÖNÜMÜ NEDİR?

21 Aralık tarihi ile beraber dünyadnın güneş etrafında dönmesi ve eksen eğikliğine bağlı olarak dört önemli gün ortaya çıkar. Bu günler aynı zamanda mevsimlerin başlangıcıdır.21 Mart ve 23 Eylül tarihlerine ekinoks (gece – gündüz eşitliği) tarihleri 21 Aralık ve 21 Haziran tarihlerine de solstis (gündönümü) tarihleri denir.Kuzey Yarım Küre güneş ışınları Yengeç Dönencesi'ne 43°06′ lık açı ile gelir. Kış mevsiminin başlangıcıdır. En uzun gece en kısa gündüz yaşanır.Yengeç Dönencesi'nden kuzeye gidildikçe gece süresi uzar gündüz süresi kısalır. Bu tarihten itibaren geceler kısalmaya gündüzler uzamaya başlar. Fakat 21 Mart tarihine kadar geceler gündüzlerden uzundur. Aydınlanma çemberi Kuzey Kutup Dairesi'ne teğet geçer.

Yengeç Dönencesi'nin kuzeyi güneş ışınlarını yıl içerisinde alabileceği en dar açı ile alır. Bu tarihten itibaren güneş ışınlarının gelme açıları büyümeye başlar. Yengeç Dönencesi'nin kuzeyinde en uzun gölge yaşanır. Bu tarihten itibaren gölge boyları kısalmaya başlar.

Güney Yarım Küre güneş ışınları Oğlak Dönencesi'ne 90° lik açı ile gelir. Yaz mevsiminin başlangıcıdır. En uzun gündüz en kısa gece yaşanır. Oğlak Dönencesi'nden güneye gidildikçe gündüz süresi uzar gece süresi kısalır. Bu tarihten itibaren gündüzler kısalmaya geceler uzamaya başlar. Ancak 21 Mart tarihine kadar gündüzler gecelerden uzundur. Aydınlanma çemberi Güney Kutup Dairesi'ne teğet geçer. Oğlak Dönencesi'nin güneyi güneş ışınlarını yıl içerisinde alabileceği en dik açı ile alır. Bu tarihten itibaren güneş ışınlarının gelme açıları küçülmeye başlar. Oğlak Dönencesi'nin güneyinde en kısa gölge yaşanır. Bu tarihten itibaren gölge boyları uzamaya başlar.

Kış Gündönümü'nde (yaklaşık 21 Aralık) ise, güneş ışıkları Oğlak Dönencesi'ne dik gelir. Kuzey yarıkürede günler uzamaya, güney yarıkürede kısalmaya başlar. Bu tarih bazı ülkelerde kuzey yarıkürede kışın, güney yarıkürede yazın başlangıcı sayılır.

21 Aralık'ta Güney Yarımküre'de yaz, Kuzey Yarımküre'de kış mevsiminin başlangıcıdır.

EN UZUN GECE KAÇ SAAT?

21 Aralık günü yılın en kısa günü ve bu gece ise yılın en uzun gecesi yaşanacak. Bilimsel olarak da kış mevsiminin başlangıcı olarak kabul edilen 21 Aralık tarihinde, yılın en kısa günü ve en uzun gecesi yaşanıyor.

Gündüz süresinin uzunluğu güneye gidildikçe artar. Bu nedenle 21 Aralık'ta ülkemizde en uzun gündüz Hatay'da yaşanır.En uzun gece ise Sinop'ta yaşanıyor.

GÜNDÖNÜMLERİ VE EKİNOKS TARİHLERİ

21 Mart (ekinoks) : Gece ve gündüz eşit olur, bizim bulunduğumuz kuzey yarım kürede ilkbahar başlarken güney yarımküre sonbahara girer.

21 Haziran (Yaz gündönümü): Yılın en uzun gündüzü ve en kısa gecesinin yaşandığı zamandır. Bir diğer adı da Yaz gündönümüdür. Kuzey yarım kürede yaz başlarken güney yarım kürede kış başlar.

23 Eylül (ekinoks): Gece ve gündüz eşit olur. Kuzey yarımkürede yaz biter, sonbahar başlar. Güney yarımkürede ise bahara geçiş olur.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER