Avrupa’daki Türklerle bütünleşmeliyiz

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, Avrupa Türk Demokratlar Birliği’nin davetlisi olarak gittiği 2 günlük Almanya ziyaretini tamamladı.

Avrupa’daki Türklerle bütünleşmeliyiz

 

 Geziye ilişkin değerlendirmelerde bulunan Tin, “Avrupa’daki Türk vatandaşlarımızdan her platformda Türkiye’yi anlatmalarını istedik. Çünkü Avrupa’nın başta terörle mücadele ve tam üyelik süreci olmak üzere birçok konuda Türkiye’ye samimiyetsiz yaklaşımları var. Bunlar ancak Türkiye’nin Avrupalı Türklerle bütünleşmesi ve Avrupa toplumlarında iyi bir kamuoyu oluşturmakla aşılabilecek sorunlar” dedi.

 

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, Avrupa Türk Demokratlar Birliği’nin (UETD) davetlisi olarak gittiği Bayern Eyaletinde Türk toplumunun temsilcileriyle biraraya geldi. İlk olarak Münih kentinde MÜSİAD Münih şubesinde iş adamları ile bir araya gelip istişarelerde bulunan Şahin Tin, sonrasında Münih’te esnafları ziyaret edip vatandaşlarla sohbet etti. Münih’teki programını tamamladıktan sonra Günzburg şehrine geçen Milletvekili Şahin Tin, burada ilk olarak işadamları ve esnafları ziyaret ederek sıkıntılarını ve taleplerini dinledi, ardından Avrupalı Türk vatandaşlarıyla iftar ve sahur programları gerçekleştirdi.

 

AB SAMİMİ DEĞİL!

İki günlük Avrupa görevine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Milletvekili Şahin Tin, Avrupa Birliğinin üyelik sürecinde samimi davranmadığını söyledi. Şahin Tin; “Türkiye, 1960’lı yıllardan beri Avrupa Birliğine üye olmak için samimi bir gayret ortaya koymaktadır. 2002 yılından sonra AK Parti olarak biz gerek TBMM’de gerekse hükümet olarak çok ciddi çalışmalara imza attık ve yasal düzenlemeleri hayata geçirdik. Ancak baktığımız zaman Türkiye’nin çok daha gerisinde olan Bulgaristan, Romanya gibi ülkeler üyeliğe dahil edilirken, Türkiye’nin üyeliği süreci sudan bahaneler ile hep ötelendi.  Biz bu konuda Avrupa Birliği’ni samimi bulmuyoruz. Türkiye olarak verdiğimiz sözleri tuttuk, ancak AB Türkiye’ye verdiği sözlerin hiç birini tutmadı. Son olarak vize serbestliği anlaşması, sözde gerekli yasal işlemleri tamamlamamız halinde Haziran başında başlayacaktı. Bu şartları yasal düzenlemeleri gerçekleştiremeyeceğimizi düşündükleri için sundular. Ancak tüm yasal düzenlemeleri gece gündüz mecliste çalışarak çıkartınca bu sefer ne dediler “Terör yasasını yumuşatın” dediler. Biz böyle bir durumu asla kabul edemeyiz” dedi.

 

TERÖRLE MÜCADELEDE YANIMIZDA DEĞİLLER

Türkiye’nin terörün kökünü kazıma konusunda hiçbir şekilde kararlı tutumundan taviz vermeyeceğini belirten Milletvekili Şahin Tin, “Terör odakları bu topraklardan gidene kadar mücadelemiz sürecek. Hemen yanı başımızda, Suriye ve Irak’ta tüm dünyanın gözü önünde, vesayetler savaşı yaşanırken,  PKK/PYD, İŞİD, DHKP-C başta olmak üzere tüm terör örgütleri cirit atarken, bizden böyle bir yasal düzenleme yapmamızı hiç kimse bekleyemez.  Biz Türkiye olarak terörü iyi kötü şeklinde ayırt etmiyoruz. Bizim için her türlü terör örgütü ve terörist yok edilmeye mahkûmdur. Görülüyor ki Avrupa bu konuda çok fazla çifte standart uygulamaktadır. PKK ve DHKP-C’yi Avrupa’da birçok ülkenin nasıl desteklediği ortada. Daha geçen ay Avrupa’nın başkenti Brüksel’de tüm dünyanın gözü önünde PKK’nın çadır kurup nasıl propaganda yaptığını hep birlikte gördük. PKK’nın Suriye uzantısı olan YPG’ye eğitim ve silahlanma anlamında batının verdiği destek tüm dünya tarafından biliniyor” dedi.

 

AB’NİN DAĞILMASINI TETİKLEYEBİLİR

Geçen hafta Avrupa Birliği açısından tarihi öneme sahip bir oylama yapıldığını belirten Şahin Tin, “İngiltere AB’den çıkma konusunu referanduma götürdü ve referandumda ayrılma kararı çıktı. Önümüzdeki süreç AB açısından çok şeye gebe ve alınan bu karar birliğin dağılmasını bile tetikleyebilir. Başbakanımızla geçtiğimiz günlerde yaptığımız iftar programında “Madem o kadar iyi bir şey bu AB, siz niye çıkmak istiyorsunuz? Biz 53 yıl önce verdiğimiz sözün arkasındayız ve ne gerekiyorsa yapıyoruz. Ya siz hangi verdiğiniz sözü tutunuz?” diyerek konuyu çok güzel özetledi” dedi.

 

TÜRK DİASPORASI AVRUPADA DAHA GÜÇLÜ OLMAK ZORUNDA

 

Almanya Federal Meclisi’nde sözde ermeni soykırımının kabul edildiğini hatırlatan Milletvekili Şahin Tin, “4-5 milyon Türk vatandaşımızın yaşadığı bir ülkenin meclisindegerçek dışı ve aleyhimize bu şekilde bir karar çıkıyor ise o ülkedeki vatandaşlarımızı daha fazla bilinçlendirmeliyiz. Bu da Avrupa’da yaşayan Türk vatandaşlarımız sayesinde olacaktır. Sözde ermeni soykırım tasarısı oylamasında maalesef 11 Türk kökenli milletvekili evet oyu kullandı. Bu vekiller kendi özlerini, tarihlerini ve maneviyatını kaybedip asimile olmuşlardır, bunlara artık Türk kökenli bile demek çok zordur. Avrupa’da yaşayan Türk vatandaşlarımızın en önemli görevi milli ve manevi duygulara sahip çıkarak, dilinden, dininden uzaklaşmayan nesiller yetiştirmek olmak zorundadır. Bu şekilde sağlayacağımız birlik ve bütünlük ile hareket ettiğimiz zaman yaşadığımız ülkeler Türkiye aleyhine bu şekilde kararlar almaya cesaret edemeyecektir. Bu konuda Avrupa Türk Demokratlar Birliği UETD’nin Avrupa’da üstlendiği görevi çok önemsediğimi bir kez daha belirtmek istiyorum ”diye konuştu.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER