Doktorlar 3 gün iş bırakacak!

Daha önce 15 Aralık ve 8 Şubatta iş bırakan hekimler yeniden iş bırakma eylemi yapacak.

Doktorlar 3 gün iş bırakacak!

Daha önce 15 Aralık’ta ve 8 Şubat tarihlerinde iş bırakan doktorlar, yeniden iş bırakmaya hazırlanıyor. Tabip Odası, Diş Hekimleri Odası, Eczacılar Odası ve sendikaların destek verdiği iş bırakma eylemi, 14 Mart Pazartesi, 15 Mart Salı ve 16 Mart Çarşamba günü sürecek.

Denizli Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Hakan Erbay, “Pandemi süreci, bu sağlık sistemi ile artık yol alınamayacağını çok açık bir şekilde gösterdi. Halkın sağlık gereksinimlerinin karşılanmasının önünde ki engeller her geçen gün artarken, bu engellerle birlikte sağlıkçıların yaşam koşulları da katlanılamaz hale geldi. Toplumun sağlığı sağlık çalışanlarının sağlığı ile mümkündür. Pandemi tüm ağırlığı ve yıkıcı etkisiyle devam ediyor. Biz sağlık çalışanları bu ağır yükün altında kalmamanın mücadelesini veriyoruz. Eğer bu ağırlığın altında kalırsak biliyoruz ki ezilecek olan toplumumuzdur.

 DERDİMİZ MADDİYAT DEĞİL HEKİM HAKLARI

Tüm bu haklı taleplerimize rağmen; Bizlere düşük ücret, fazla çalışma, angarya, baskı, pandemiye uygun olmayan sağlık koşullarında çalışma reva görülürken, topluma da ücretli sağlık hizmeti, 5 dakikada muayene olma, aylar sonralarına verilen randevular, hastalıklar ve ölüm hak görülüyor. Bu sağlık sistemi yoksulu, yaşlıyı, çocuğu, kadını yani sağlık hizmetine daha çok gereksinimi olanları görmezden geliyor. Bu süreçte nöbet eylemlerimizle, basın açıklamalarımızla, bildirilerimizle, beyaz önlüklerimizle sağlık ve yaşam hakkını daha görünür kılacağız ve eylemimizle birlikte mücadeleden asla vazgeçmeyeceğimizi bir kez daha göstereceğiz. Her eylemi maddi konulara bağlayanlara da çağrıda bulunmak istiyorum. Bizim derdimiz maddi zorluklar değil, hekim haklarını savunuyoruz. Covid meslek hastalığı sayılması için salgın yönetiminin iyi yapılaması şiddetle ilgili idarenin duyarsızlığı karşısında eylem planlıyoruz. Yurt dışına gitme maddi nedenlerle değil bugüne kadar 1800 kişi ülkeyi terk ediyor. Son açıklamalar bizleri derinden üzmüştür. Katılımın yüksek olmasını bekliyoruz. Vatandaşlarımızı da 14, 15 ve 16 Mart tarihlerinde hastaneye gitmemeleri konusunda bilgilendirme yapmak istiyoruz. Tüm kamu hastanelerinde acil servisler dışında tüm birimlerde iş bırakma eylemi yapılacaktır” dedi.

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2022, 12:41

Hasan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER