Pırasa bu yıl tat vermedi

Aydın'da geçen yıl kilosu 3 liraya satılan pırasa bu yıl 1.5-2 TL’ye düştü. Pandemi sürecinde gıda fiyatlarına artış gelmesine rağmen pırasa fiyatlarında düşüş olduğu görüldü.

Pırasa bu yıl tat vermedi

Aydın’ın Efeler ilçesine bağlı kırsal Gödrenli, Gölhisar, Şahnalı, Kozalaklı, Armutlu ve civarında bolca yetiştirilen pırasa hasadı başladı. Bu yıl havaların ılıman gitmesi nedeniyle Ocak ayından bu yana hasat yaptıklarını belirten pırasa üreticisi Mustafa Çelik, “Geçtiğimiz aylarda pazarların birleştirilmesinden ve hafta sonları sokağa çıkma kısıtlaması uygulandığından dolayı ürünlerimizi yeterince pazarlayamadık. Şimdi tüm pazarlar açıldı. Ancak ürün fiyatları düştü. Geçen yıl kilosu 3 TL’ye satılan pırasa bu yıl 1.5-2 TL arasında alıcı buluyor” diyerek bu yıl emeklerinin karşılığını alamadıklarını söyledi.
Şifa deposu ama kıymeti bilinmiyor.


Pırasanın sıradan bir sebze olmadığını ve adeta şifa deposu olduğunu belirten Mustafa Çelik, “Sarımsak ve soğanla yakın akraba olan pırasanın kalp ve damar dostu olduğu belirtilir. Özellikle hamile kadınlar doktor tavsiyesi ile tüketiyor. Kemik sağlığı için de oldukça önemli bir gıda olan pırasa maalesef bu yıl değerini bulmadı” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2021, 13:47

Hasan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER