YKS SINAVI İÇİN SON HAFTA TAVSİYELER

Sevgili adaylar hepiniz bu zamana kadar hayal ettiğiniz üniversitelere, mesleklere ulaşmak adına çok büyük emekler verdiniz. Yaklaşık bir buçuk ay sonra da emeklerinizin karşılığı puanları ve başarı sıralarınızı alarak tercihlerinizi yapacaksınız.

Her şeyden önce sağlığınıza çok dikkat edin.

Sınav bizim için bir son değil, başarılı da olabilirsiniz başarısız da olabilirsiniz. Sınav bizim kişiliğimizi değil, lise hayatımız boyunca öğrendiğimiz bilgileri ölçüyor. Bu nedenle ne kadar değerli olduğunuzu unutmayın ve hatta bunu arada kendinize hatırlatın.

Uyku düzeninizi oluşturun. Her akşam aynı saatte yatmaya ve aynı saatte kalkmaya özen gösterin. Ne kadar sağlıklı uyursanız gün içinde o kadar zinde olursunuz.

Beslenmenize dikkat edin. Fazla yağlı besinlerden, abur-cuburdan şu dönemde biraz uzak durun.

Gün içinde fiziksel egzersizler yapmak hem bedensel hem de ruhsal olarak size iyi gelecektir. Açık hava yürüyüşleri, bedeninizi çok zorlamadan yapılacak hafif egzersizlerle kendinizi daha iyi ve daha motive hissedebilirsiniz.

Tamamlamanız ve tekrar edilmesi gereken  konular varsa aralarından en iyi yapabileceklerinizi seçin ve bu konuları çalışın.

Her gün mutlaka deneme sınavı çözün. YKS formatında çözeceğiniz bu deneme sınavlarında zamanı iyi kullanın. TYT için 165 dakika süreniz var.

Deneme sınavı sonrasında mutlaka doğru ve yanlışlarınızı kontrol edin. Yanlış soruların üzerinden gitmeye özen gösterin. Yaptığınız yanlış dikkatsizlikten kaynaklanıyorsa o konuyla ilgili soru çözümleri yapın, yanlışınız konu eksikliğinden kaynaklanıyorsa hemen o konuyla ilgili bilgi eksikliğinizi tamamlayın.

Sınav sırasında ne yapılmalı?

Sınav öncesinde olduğu kadar sınav anında da yapacaklarımız bizi başarıya götürecektir. Sınav stratejinizi belirleyin. Hangi testten başlamalısınız, hangi testle devam etmelisiniz bu sıralamayı şimdiden yapın. Deneme sınavlarında bu stratejinizi oluşturduktan sonra YKS’de de değişiklik yapmadan aynı test sıralamasını izleyin. Bu hem zamanı verimli kullanmanızı sağlayacak hem de deneme sınavlarından alışık olduğunuz için kaygı yaşamamanıza neden olacaktır.

Zamanı verimli kullanmak için uygulanacak bir diğer yöntem de turlama sistemidir. Birinci turda cevaplarını kolaylıkla bulabildiğiniz sorular üzerinden ilerleyin. Cevabını bulamadığınız sorular üzerinden zaman geçirmek hem süre kontrolünüzü zorlaştıracak hem de kaygınızı arttıracaktır. Yapamadığınız soruları ikinci tura bırakın.

Sınav anında çok bunaldığınızı hissettiğinizde kalemi, kâğıdı birkaç saniyeliğine bırakıp derin nefes alın ve sonrasında soruları çözmeye devam edin.

Soruyu tamamlayıp cevabı bulduğunuzda hemen optik forma işaretleyin. Önce kitapçığa işaretleyip sonra cevapları optik kâğıda geçirmek kaydırmalara neden olabilmektedir.

Bu dönemde üşenmeyin, ertelemeyin, vazgeçmeyin.

YORUM EKLE