Denizli’de Türkçe Gecesi

etkinliğe, ak parti denizli milletvekilleri nihat zeybekci, mehmet yüksel, bilal uçar, nurcan dalbudak, pamukkale Üniversitesi (paÜ) rektörü prof. dr. hüseyin bağcı, il milli eğitim müdürü mahmut oğuz

Denizli’de Türkçe Gecesi
Etkinliğe, AK Parti Denizli milletvekilleri Nihat Zeybekci, Mehmet Yüksel, Bilal Uçar, Nurcan Dalbudak, Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağcı, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, sivil toplum örgütü başkanları, daire müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
 
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan gecede, 18 ülkeden gelen 47 öğrenci, gösterilerini sergiledi.   ;;Gelin, tanış olalım;; sloganıyla düzenlenen programda, yaşadıkları ülkelerdeki Türk okullarında eğitim gören 47 öğrenci, tribünleri dolduran yaklaşık 30 bin kişiye Türkçe şiirler okudu, şarkılar söyledi, halk oyunları gösterileri sundu.  Devlet Bakanı Kavaf, program sırasında yaptığı konuşmada Türk okullarının önemini anlattı. Türk okullarının insanlığa hizmet için büyük çalışmalara imza attığını ifade eden Bakan Kavaf, ;;Dünyanın 130 ülkesinde öğrenci yetiştiren Türk okulları, aynı zamanda 180 ülkedeki dil okullarıyla beraber dünyanın ihtiyacı olan iyi yetişmiş kaliteli insan potansiyeliyle insanlığın hizmetinde çok büyük bir vazifeyi yerine getirmektedir. Ben bugün Denizli;de Türkiye;nin muhtelif illerinde bu gösterileri sunmak suretiyle bize kendi ülkelerini tanıtan çocuklarımızı ve bu çocuklarımızı büyük bir emekle bugünlere hazırlayan öğretmen ve yöneticilerimizi kutluyorum;; dedi.

Vali Yavuz Erkmen de konuşmasında, Türkçe Olimpiyatları;nın Türkçe;nin tüm dünyada yayılması için büyük bir etkinlik olduğunu belirterek, bu etkinliğinin devamının Türkçe;nin yayılması açısından önemli olduğunu söyledi.  Etkinlikte yer alan öğrencilerin sergiledikleri performansın gurur verici olduğunu belirten Erkmen, ;;Mozambikli sunucu kızımızın konuşmasının bizden farklı olmadığını görüyoruz. Bu, insana hakikaten gurur veriyor. Konuk çocuklarımızın sayısı binlerle ifade ediliyor. Bu kadar büyük topluluğu yan yana getirdiğiniz zaman onların konuştuğu o güzelim Türkçemizin ortak dil olması, bu öğrencilerin kendi ülkelerinde bizim geleneklerimizi yaşatması, kültürümüzün gelişmesine faydalar sağlıyor. Bu gençlerimiz orada Türkiye;nin büyüklüğünü temsil ediyor, ülkemizin elçiliğini yapıyor. Bütün çocuklarımızın gözlerinden öpüyorum. Onları Türkiye sevgisinden dolayı kutluyorum;; diye konuştu.

Program, sponsor firmalara plaketlerinin verilmesinin ardından havai fişek gösterisiyle sona erdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER