banner249

Denizli bu iki balıkçıyı konuşuyor!

Denizli’ye üniversite eğitimleri için gelen 2 kuzen, Denizli’de açtıkları seyyar balık ekmek işletmesiyle kısa sürede Denizli’de ün yaptı. Bu iki girişimci, yenilen balık ekmekte en ufak bir kılçık çıkması halinde hiçbir müşterisinden para talep etmiyor.

Denizli bu iki balıkçıyı konuşuyor!
banner240

Pamukkale Üniversitesi’nde Elektrik – Elektronik Bölümünde okuyan 23 yaşındaki Hızır Uyar, bu mesleğin 3. kuşak dedesinden geldiğini ifade ederek şöyle konuştu, “Tezgahı açalı 15 gün oldu. 3 kuşaktır bu işi yapıyoruz. Balıkçılık mesleği bize aileden geliyor. Bildiğimiz iş üzerine yürümek istedik. Her gün biraz daha kendimizi geliştirmeye çalışıyoruz. Bu sektördeki tek idolüm Nusrettir” dedi.

SİYASET BÖLÜMÜ MEZUNU

Balık tezgahının bir diğer girişimci ortaklarından 26 yaşındaki Mustafa Cüce de, Pamukkale Üniversitesi’nde siyaset bölümü mezunuyum. İşletme üzerine Yüksek Lisans yapıyorum. Denizli’de büyük bir eksiklik vardı. O boşluğu da biz doldurmak istedik. Çok araştırdık. Hem bizin de ilgi alanımızın olduğu bir meslek insanlar aslında sanki bu anı bekliyormuş gibi tezgahı açtığımız günde bu yana herkes bize şükranlarını sundu. İnsanların beklentisini karşıladığımız için mutluyum” dedi.

KILÇIK ÇIKARSA BEDAVA!

Balık yerken tedirgin olan insanlara da değinen Cüce, balıkların titizlikle temizlendiğine dikkat çekerek, “Müşterimiz müsterih olsunlar. Balık yerken rahatlıkla yemeğinizi tüketebilirsiniz. Müşterilerin yediği balıkta en ufak bir kılçık çıkması durumunda yedikleri balık ücretini almıyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2023, 08:03

Erol Uçkan

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER