UTANGAÇLIK

Her insan utangaçlığı tanımadan dünyaya “merhaba“ der.

 Ancak büyürken insanların yüzüne bakamayan, iş hayatında da utangaç olduğu için verimli çalışamayan kişilere rastlarız. İş yaşamında bazı kişiler yüzlerinden, ellerinden, bedenlerinden “ben utangacım” mesajını verir. Bazıları ise bunu yansıtmaz, son derece soğukkanlı görünür.

Onların utangaç olduklarını anlayabilmek için onları ya çok iyi tanımak ya da kendilerinin itiraf etmesini beklemekten başka bir şey yoktur.

Bir diğer grup ise nerede, ne zaman, ne yapacakları belli olmayanlardır. Örneğin, bir arkadaş toplantısında sakin sakin otururken birden umulmadık bir davranışta bulunurlar.

 Şiir okur, şarkı söyler, dans eder ve sonra da hiçbir şeyi kendi yapmamış gibi sakince yerine otururlar. Kendileri de yaptığına şaşırır bazen.

● Utangaçlık düzeltilmesi gereken ruhsal bir engel. Bunun için profesyonel desteğe ihtiyaç var. Aşağıdaki maddeler belki size yardımcı olabilir:

a. Hayatınızı dilediğini gibi yaşamanıza engel koyan bu durumu aşmaya karar verin. Utangaç olduğunuza karar vermiş ve savaşa girmeye hazır olmak işinizi kolaylaştırır.

b. Karar aldığınız gün zihninizle fazla konuşmaya, çevreden etkilenmemeye özen göstermelisiniz. Çevrenizdekiler sizi utangaç olarak algılamayıp, “Boşver, nereden çıkardın?“ diyebilir.

c. Ne zaman kendinizi utangaç hissediyorsunuz? Utangaçlığınızı kimler etkiliyor? Hangi davranışlar bende bu duyguyu ortaya çıkarıyor? Bu ve buna benzer sorular karşısında durumunuzu değerlendirin.

d. Son olarak geçmişte, hangi dönemlerde hangi davranış ve koşullarda utangaçlık hissi yaşadınız? Zihin çekmecelerinizden bunları çıkartın, analiz edin.

 Gruplayın, olaylarla konular arasında bağlar kurun. Anlamsız kelimeleri analiz edin. Size anlamsız gelen, ancak o anda size anlam ifade eden olayı hatırlamaya çalışın.

YORUM EKLE