UNUTMAMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

Öğrencilerin en büyük belası unutma sorunudur. Çünkü dersten itibaren %80’lik bir kısım 1 hafta içerisinde unutulur ve sınav anında da bir şeye yaramaz.

Bu sebeple unutmanın önüne geçmek için belirli altın kurallar sunacağız. Uyguladığınız takdirde artık derslerde kazandıklarınızı unutmayacak ve sınav anında direk kullanabileceksiniz. Lafı daha fazla uzatmadan şimdi kurallara geçelim.

1- Ders başında dinç olduğunuz için öğrendikleriniz daha akılda kalır. Bu dinçliği tüm derse yaymalı ve pür dikkat öğretmeni dinlemelisiniz. İşin garip tarafı zil çalmasına yakın öğrenciler direnç kazandığı için son anlatılanlarda zihinde yer edinmektedir.

2- Derslerde belirli kısımlara dikkatinizi çeken resimleri, sembolleri verebilirsiniz. Bu sayede sembol ve resimden direk konuya ulaşabilirsiniz. Zihin daha fazla görsel çalışmaktadır.

3- Öğrendiğiniz bilgileri garip tanımlama ve tasvirlerle aklınıza tutmanız daha kolay olacaktır. Bu sebeple zihin haritası metodu ile bir edebiyat şairinin yazmış olduğu şiire “geyik” rol modelini koyabilir ve  geyikten bu şiire ulaşabileceğinizi zihninize aktarabilirsiniz. Böylece sınav anında geyiği düşündüğünüz müddetçe o şiir aklınıza mutlaka gelecektir.

4- Uzun bir paragrafı veya öğretmen tarafından verilen listeyi anında öğrenemezsiniz. Bu sebeple küçük parçalar halinde ezberlemeye çalışmalısınız. Böylece daha kolay öğrenebilirsiniz.

5- 2 saat boyunca ders çalışmanız bir şey ifade etmeyecektir. Bu sebeple yaptığınız çalışmalarınızı okulda yapılan gibi 30-40-45 dakikalık periyodlara ayırmalı ve zihninize dinleme vakti ayırmalısınız.

6- Notlarınızı tekrar temize çekmek hafıza kazınmasında yardımcı bir etkendir.

7-Tabikide günlük ders tekrarları düzenli olarak yapılmalıdır.

Farkındalıklarla dolu başarılı ve mutlu bir hafta dileklerimle. Sevgi ve saygılarımla…

YORUM EKLE