TARİHE ODAKLANMADAN SINAV HAZIRLIĞINA DEVAM EDİLMELİ

Tüm dünyayı etkileyen korona virüs salgını birçok ülkede toplumsal yaşamın rutin akışını değiştirdi. Belirsizlik içeren ve ertelenen önemli konulardan birisi de sınav tarihleriydi. Türkiye'de milyonlarca öğrencinin yıl boyu hazırlandığı ve hayatlarını etkileyecek olan LGS ve YKS tarihinin de değişme ve ertelenme ihtimali bulunuyordu.

Dün açıklanan, netleşen tarihlerden sonra öğrencilerde sınav kaygısını daha da arttı.

KAYGI İLE NASIL BAŞ EDİLİR?

Öğrencilerin yapılacak değişimlerden kendileriyle birlikte tüm öğrencilerin de etkilendiğini unutmadan sınav hazırlıklarına devam etmeleri gerekmektedir.

Adaylar sınavın tarihine odaklanmadan, hazırlık planlarını sekteye uğratmaksızın çalışma disiplinini sağlamalı.

Süreç itibariyle umutsuzluğa kapılabilirler; ancak bu süreç geçtiğinde, geçirdikleri zaman dilimini yeterince etkin kullanamadıklarını düşünürlerse bu adaylar için çok daha büyük bir kaygı ve baş edilmesi oldukça zor bir durum yaratacaktır.

Bu sebeple tarihin ertelenmesini ya da tekrar öne çekilmesini düşünmeksizin günlük planlar yapılması çok önemli" diye konuştu.

"SOSYAL MEDYA KULLANIMINIZ SINIRLANDIRIN"

Yapılacak planların içeriğinde günlük hedefler, belirli saatlerde, belirli branşlar üzerine çalışmalar ve ev içinde, ilgi alanlarına ayıracakları zaman dilimleri olması gerekmektedir.

Adayların bu planlamalarla motivasyonlarını yüksek tutmaları daha da kolaylaşacaktır.

Normal zamanlarda dahi çalışma disiplinini olumsuz etkileyen sosyal medyanın evlerde kalınan salgın günlerinde daha yoğun kullanılıyor.

Sosyal medyadaki gerçek dışı bilgi ve haber akışına maruz kalmak aynı şekilde kaygı artışına ve motivasyonun azalmasına sebep olacaktır.

Adaylar sosyal medya kullanımlarını sınırlamalılar.

"KÜÇÜK NOTLARLA HEDEFLERİNİZİ KENDİNİZE HATIRLATIN"

"Bu süreç içerisinde öğrencilerin sınav ve akademik süreçleriyle alakalı yapmaları gereken en önemli nokta, hedeflerini kendilerine hatırlatmaları.

Bunun için hayalleriyle ilgili ufak görseller, not kağıtları gibi nesneler kullanabilirler.

İkinci olarak tüm günlerini evde geçirecekleri için, motivasyonlarının devamlılığını sağlayabilmek adına evde yapabilecekleri başka aktiviteler bulmaya özen göstermeleri adaylar için önem taşımaktadır.

Sınav hazırlığı sürecinde veliler, belirsizliğin her konuda her yaştan insanda kaygı yarattığını hatırlamalı ve motivasyon sorunu yaşayan çocuklarının üzerine gitmek yerine; onları anlamaya çalışmalı, çalışmaya destek olmalılar ve çalışabilecekleri ortamları yaratmalarına yardımcı olmalılardır.

YORUM EKLE