KONTROLÜMÜZ DIŞINDAKİ ŞEYLERİ DERT ETMEKTEN KURTULMAK İÇİN 5 ÖNERİ

1-ERTELEME BELASINDAN UZAK DURUN

Bugünün işini yarına, şimdinin işini sonraya bırakmayın. Yapacağınız şeyleri gözünüzde büyütmekten vazgeçip işe koyulun. Konuşulması gereken bir insan, temizlenmesi gereken bir ev ya da yapılması gereken bir iş toplantısı varsa tüm bunları vaktinde yapın.

2-HER ŞEYİ OLDUĞU HALİYLE GÖRÜN

Gün içerisinde yaşadığınız şeyleri sonu gelmeyen bir film gibi tekrar tekrar zihninizde oynatmaktan vazgeçin. Diyaloglarınızı kafanızda kurmaktan, söylediğiniz ya da söylemediğiniz şeyleri kendinize dert etmekten ve çıkarımlarda bulunmaktan kaçının.

3-KENDİNİZE ZAMAN AYIRIN

Burada bahsettiğim cilt bakımı yapmak, ya da kitap okumak değil. Her gün 10 dakika bile olsa kendi içinizle baş başa kalın. Ruhunuzu ve bedeninizi dinleyin. Size iyi gelen şeylere daha çok zaman ayırın. Yoran her şeyden sıyrılın. Hayatın hakkını verin.

4-KABULLENİN

Minimalizm dendiğinde hiçbir şey için çabalamayan, düşünmeyen, hedefleri olmayan, basit kıyafetleriyle bembeyaz mobilyalarında oturan biri zihninizde canlanıyorsa hemen o görüntüyü aklınızdan silin derim. Minimalizmin kişisel olduğundan ve herkesin yaşam tarzının farklı olması gibi sade yaşamı benimseme şekillerinin de farklı olacağından pek çok kez bahsettim. Minimalizm hayatınızdaki elzem şeylerin farkında olmaktır. Ancak yolunuza nasıl devam ederseniz edin, kabullenmeyi öğrenin. Öfkelerinizin, kıskançlık, kırgınlık ya da kızgınlıklarınızın artık geçmişte kaldığını kabullenin. Yolunuza devam etmek için şu anda yaşamaya ihtiyacınız var.

5-TEK BİR CEVABIN YA DA TEK BİR YOLUN OLMADIĞINI BİLİN

Yaşınız kaç olursa olsun bir şeylere geç kalmış olma fikrinden kendinizi kurtarın. Sosyal medyada saatlerce vakit geçirip kendi yaşamınızı başkalarıyla kıyaslamaktan, olduğunuz ya da olmadığınız şeyler için kendinizi hırpalamaktan vazgeçin. Daha çok şükretmeyi, affetmeyi ve sevmeyi öğrenin.

Sevgi ve saygılarımla.


 

YORUM EKLE