Belediyede yardım skandalı!

İzmir’in Bergama İlçesi Belediye Başkanı Hakan Koştu, 30 ekim 2020 depreminin ardından ilçeye gönderilen yardım kolilerini ihtiyaç sahiplerine dağıtmadı. Depremin ardından dağıtılmayan koliler, Başkan Koştu’nun ismi yazılı poşetlerle Ramazan paketi olarak dağıtıldı. Skandal ise tesadüf eseri ortaya çıktı.

Belediyede yardım skandalı!

İzmir’de 30 Ekim 2020 günü gerçekleşen depremin ardından İzmir’e 81 il ve pek çok ilçeden yardım paketleri ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması için gönderilmişti. Bu yardımların bir kısmı da Bergama Belediyesi’ne teslim edilmişti. Ancak skandal, bu noktada patlak verdi. Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu’nun paketleri dağıttırmadığı ve belediyeye ait tekstil atölyesinde beklettiği, ramazan ayının gelişiyle birlikte de kendi ismi yazılı poşetlerle Ramazan yardımı diye dağıttığı ortaya çıktı.

SKANDAL TESADÜF ESERİ ORTAYA ÇIKTI

Skandalı Bergama Belediye Meclisi'nin CHP'li üyesi Selim Tok ortaya çıkardı. belediyemize ait tekstil fabrikası deposunda tesadüfen kolilerle karşılaştı. Tok, belediyeye ait tekstil fabrikası deposunda depremzedeler için hazırlanan yardım kolilerini gördüğünü ve “Hakan Koştu” yazılı poşetlere konulduğunu görünce şoke olduğunu söyledi. Koştu'nun aylarca sakladığı hayırsever yardımlarının üzerine konarak, kendi yardımı gibi yansıttığını öne süren Tok şöyle konuştu:

“Birçok vilayetten valilikler aracılığıyla İzmirli depremzedelere yardım için toplanan gıda kolileri olduğunu tespit ettim. Bu yardım kolileri hayırsever vatandaşlarımızın katkılarıyla depremzede vatandaşlarımızın yaralarını sarmak ve zor günlerde destek vermek amacıyla oluşturuldu. Fakat, Isparta Valiliği, Elazığ Valiliği, Balıkesir Valiliği, Giresun Valiliği gibi birçok valilik aracılığı ile İzmir'e gönderilen yardım kolilerinin bir kısmı depremzedelere dağıtılmayarak Bergama'ya gönderildi. Bergama Belediyesi yüzlerce koliyi dağıtmayarak depoda sakladı. Aradan aylar geçti, şimdi ramazan ayı geldi ve belediye bu kolileri dağıtmak için harekete geçti.

Üstelik, bunu yaparken, hayırsever yurttaşlarımızın bağışlarıyla oluşturulan koliler, Hakan Koştu'nun yardımları gibi gösterildi. Paketler belediye başkanının adı yazılı poşetlere dolduruldu. Hakan Koştu yardım kolilerini sanki kendisi hazırlamış gibi dağıtmaya başladı. Burada doğru olan, cefakar ve vefakar insanlarımızın bağışlarıyla oluşturulan yardım kolilerinin, zamanında ihtiyaç sahiplerine dağıtılmasıydı. Ancak Hakan Koştu hayırsever bağışlarını aldı, depoda bekletti, ramazan ayı gelince kendi adının yazılı olduğu torbalarla dağıtmaya başladı. Bu davranışı esefle kınıyorum.

Hasan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER