HIZLI OKU, HIZLI ANLA, HIZLI ÇÖZ

Öğrencilerimizin çalıştıkları konuyu iyi bilmeleri kadar, soruyu hızlı okuma ve hızlı anlamaları da başarı oranlarını arttırıyor.

Ancak hızlı okuma ve anlama, çaba sarf edilmeden kazanılabilen alışkanlıklar değil. Bunun için de çalışmak, belki de eğitim almak gerekir. Bunu başaranlar ise rakiplerine fark atarak, daha fazla soru çözmeyi başarır.

Peki farkı nasıl atarlar?

Sevgili öğrenciler, 400 sayfalık bir kitapta ortalama 100 bin kelime olduğunu kabul edersek, yavaş okuyan biri 1 saatte yaklaşık 7 bin kelime okur. Yani kitabı 15-16 saatte bitirebilir.

Hızlı okuma tekniklerini bilen ve uygulamaya geçiren kişi ise aynı sürede 2 veya 3 kitap bitirebilir. Üstelik yavaş okuyandan daha çok şeyi anlar.

Üniversite sınavlarına hazırlanan bir öğrenci normal şartlarda belli sayıdaki soruyu belli bir sürede yetiştirmekte zorlandığı halde anlayarak hızlı okuduğunda 45-60 dakikada bütün soruları bitirebilir.

Anlayarak hızlı okuma tekniklerini öğrenen biri hızlı okuyarak zihinsel gezintileri asgariye indirir, konsantrasyonu artar ve bilgi kaydı daha berrak olur.

Hızlı okumayı engelleyen nedenler ise şöyle sıralanabilir:

*Kelime kelime okumaya çalışmak: Tek bir kelimeyi kaçırdığınızda dahi okuduğunuzu anlamayacağınızı düşünerek kelimelere gereğinden fazla önem veriyorsunuz. Oysa kelimeler için değil cümlelerin oluşturduğu anlam için okumalısınız. Kelime odaklı değil düşünce odaklı okumanız hızlı okumayı kolaylaştırır.

*Geri dönüşler yapmak: İyi anlayamam endişesiyle geri dönüşler yapılırsa kısa bir metnin okunması dahi fazla zaman alır. Bu tür okuma öğrenciyi sıkar; dikkati dağıtır. Geri dönüşleri engellemek için elinize bir kalem alın ve onun yardımıyla geri dönmeden okuyun. Bu ilk zamanlarda sorun olabilir; ama kısa bir süre içinde geri dönüşlerden kurtulmuş olursunuz. Aynı zamanda okumaya başlamadan önce net bir amaç belirler ve ön okuma yaparsanız geri dönmeyi engellersiniz.

*İçten seslendirme: Her kelimeyi ağzımızla tekrar okuma işlemine içten seslendirme deniliyor. İlkokulda yüksek sesle yaptığınız okuma yarışlarını hatırlayın. İşte, içten seslendirme ilkokulun ilk yıllarından kalma bir sorun. Bu durum kelimeleri birer sembol olarak görmekten kaynaklanıyor. Yüksek sesle okuyarak hızınızı dakikada 150-200 kelime ile sınırlandırırız. Sesli okuma sırasında kişi gözlerini, dudaklarını, boğazını, dilini, kulaklarını ve zihnini kullanır. Bu şekilde okumak hızı düşürür ve kişiyi sıkar. İçten seslendirmeyi önlemenin yolu kelimeleri seslendirmek yerine onları görmek, algılamaya çalışmaktır.

*Pasif okuma: Pasif okuma, okuma sırasında beynimizin kitaba odaklanmaması ve farklı konularla meşgul olmasıyla gerçekleşiyor. Beyin faaliyetlerini kontrol etmek çok zor. Beyin kimi zaman hayal kurar, sevdiği şeyleri düşünür. Okuma sırasında zihnimizin başka konulara dağılmasını engellemek için ön okuma yapmalı ve okuma amacımızı belirlememiz gerekir.

*Gözün İdmansızlığı: Gözümüz, okuma yaparken satır üzerinde düzensiz ve kontrolsüz şekilde duraklama ve sıçrama yapabilir. Bu sıçramalar gözün farklı kasları ile yaşanıyor. Eğitimsiz gözler satır üzerinde yavaş yavaş sıçrar ve bunu temelinde de göz kaslarının tembelliği yatar. Uzun süre tv izleyen kişilerin gözleri tek noktaya odaklanır. Buna alışan gözler tembelleşir. Eğitimsiz gözün hızlı okumaya alışması için egzersize ihtiyacı var.

Sınavlarda ve günlük hayatınızda hızlı okuyup, hızlı anlayıp, soruları hızlı çözdüğünüz sonuç olarak başarının ve güzel bir geleceğin sizlerle olduğu bir dönem geçirmeniz dileklerimle. Sevgilerimle.

YORUM EKLE