Tatil bölgelerinde kiralık evler ateş pahası oldu

türkiye'nin gözde turizm merkezlerinden bodrum, marmaris ve fethiye gibi tatil bölgelerinde vatandaşların kira fiyatlarının yükselmesi nedeniyle ev bulmakta sıkıntı çektikleri bildirildi.

Tatil bölgelerinde kiralık evler ateş pahası oldu
Marmaris ve Fethiye;deki emlak sektörü temsilcilerinden alınan bilgiye göre, bölgede özellikle yaz aylarında kiralık konut bulmakta güçlük çekiliyor. Kira bedellerinin, evin denize olan mesafesine göre değiştiğine dikkati çeken emlakçılar, Bodrum ve Marmaris;te kıyıya yakın yerlerdeki evlerin kirasının 1000 liranın üzerinde olduğunu dile getirdi.

Marmaris Emlakçılar Derneği Başkanı Hasan Ateş, ilçede kış döneminde çok sayıda yeni bina yapılmış olmasına rağmen, vatandaşların ve emlakçıların kiralık ev bulmakta sorun yaşadığını belirtti.

Kiralık ev için başvuran çok sayıda müşteriyi geri çevirmek zorunda kaldıklarını anlatan Ateş, ;;Kiralık ev sıkıntısı geçen yıldan itibaren başladı, bu yaz üst seviyeye ulaştı. Marmaris;te aylık 500-600 lira gibi uygun fiyata ev bulmak artık çok zorlaştı. Kira fiyatları beklediğimizden daha fazla yükseldi. 900-1000 liraya kiralık evler var, ama bu da vatandaşın bütçesine uygun değil;; dedi.

Marmaris;e sezonluk olarak çalışmaya gelen kişilerin genelde yaz sonunda evleri boşalttığını, buna bağlı olarak kira fiyatlarının düştüğüne dikkati çeken Ateş, ancak iki yıldır böyle olmadığını kaydetti. Ateş, sezonluk çalışanların gelecek yıl ev bulmakta zorluk çekeceğini anladığı için evleri artık yıllık kiraladıklarını dile getirdi.

YABANCILARA MÜLK SATIŞI
Hasan Ateş, yabancılara mülk satışının önünü açan Mütekabiliyet Yasası kapsamında bulunan ülkelerin listesinin yayınlanmaması nedeniyle mayıs ayından bu yana yabancılara mülk satışı yapılamadığını ifade etti.

Bu gecikmenin emlakçıları zor durumda bıraktığını savunan Ateş, mülk satışı yaptıkları yabancı uyruklu müşterilere tapularını teslim edemediklerini söyledi. Ateş, bundan dolayı müşteriyle emlakçı arasında güven sorunu yaşanmaya başlandığını kaydetti.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER