Servergazili öğrenciler hem okuyor hem de hayata hazırlanıyor

denizli Özel servergazi fen ve anadolu lisesi öğrencileri patates soydu, ütü yaptı, nevresim katladı, sökük dikti, çivi çaktı, kravat bağladı.

Servergazili öğrenciler hem okuyor hem de hayata hazırlanıyor
Özel Servergazi Eğitim Kurumları’nda “Hayata Hazırlık” adıyla düzenlenen yarışmaların bir yenisi daha yapıldı. 130 öğrencinin birinci olabilmek için ter döktüğü yarışmada, dereceye girenlere okul yönetimi tarafından çeşitli hediyeler verildi. Okul binasında patates, elma soyma, düğme, sökük dikme, dilekçe yazma, ütü yapma, kravat bağlama, tişört, nevresim katlama, çivi çakma gibi alanlarda yarışma düzenlendi.

Yarışmada okul personeli, terzi, tezgâhtar, aşçı, işadamı, çivi çakmada müteahhit veliler, öğretmenler ve öğrencilerin anneleri görev aldı. Yarışma sonunda her branşın ferdi birincisi seçildi ve ödüllendirildi. Birinci olan 9 Fen A sınıfının her öğrencisine 1 kilogram elma, dikiş seti ve 100 lira, ikinci olan 9/E sınıfın her öğrencisine 1 kilogram mandalina, dikiş seti ve 75 lira, üçüncü olan 9/D sınıfın her öğrencisine 1 kilogram patates, dikiş seti ve 50 lira para verildi.

ÖĞRENCİLERİN EL BECERİSİ ARTIYOR
Okul Müdürü Recep Ali Yalçın, yarışmanın amacının öğrencilerin yeteneklerini geliştirerek gerekli donanımı kazanmalarına katkıda bulunmak olduğunu söyledi. Müdür Yalçın, “Öğrencilerimizin kendi geleceklerini garanti altına alma, aile içi sağlıklı iletişimin temellerini atma, birey olarak kendi ihtiyaçlarını karşılayabilme, el beceri ve ev işleri alanında yeteneklerini keşfetme ve geliştirmeye yönelik sosyal bir proje uyguluyoruz.” dedi.

Proje Koordinatörü Müdür Yardımcısı İdris Senindikoğlu ise gündelik işlerin ve sorumlulukların uygun yaşlarda yapılmaz ve öğrenilmezse ileriki zamanlarda ya hiç yapılmadığını ya da çok zorlanıldığını belirtti. Senindikoğlu, “3 yaşında yemeğini kendisi yemesi gereken bir çocuğa annesi yedirirse ilerleyen yaşlarda da hep aynısını ister. İlköğretim çağında elbisesini toplaması ve giymesi gereken çocuk, bunu uygun yaşlarda yapmazsa ilerleyen zamanlarda zorlanır. Ortaöğretim çağına gelen bir çocuk kahvaltı hazırlamasını, pazar alışverişini, bazı zor olmayan yemekleri ve bir kısım şahsi ihtiyaçlarını karşılamayı bilmelidir” diye konuştu.

ÇOCUKLAR SORUMLULUK SAHİBİ OLUYOR
Okul Aile Birliği Üyesi Aysel Tekin de projenin, veli olarak kendilerini mutlu ettiğini söyledi. Bu sayede çocukların, sorumluluklarını farkına varıp özellikle ev işlerinin önemini kavrayacağını belirtti. Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Uzmanı Ali Dolgunyürek’te “Özellikle toplumumuzda artış gösteren boşanma furyası söz konusu. Baylar ve bayanlar açısından, kariyer sahibi olmak günümüzde önem arz ediyor. Bu insanlar evlenip yuva kurduğunda, ev işleri hususunda karşılıklı beklentiye girmekteler. Bu beklentiler karşılanmayınca da evde çatışma ortamı oluşmakta ve geçimsizlikler baş göstermektedir. Ayrıca ev işlerinde ehil olmayan aileler dışarıdan yemek söylemeye, yemek için dışarıya çıkmaya ve fastfood türü beslenmeye sebep alışıyor” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER