banner60
banner61

Şahin Tin İstikrarlı bir sistem geliyor!

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, Anayasa değişiklik teklifinin TBMM Genel Kurulunda oylanarak kabul edilen 6’ncı, 7’nci ve 8’nci maddeleriyle ilgili “İstikrarlı bir sistem geliyor ve bireysel özgürlükler koruma altına alınıyor” dedi.

Şahin Tin İstikrarlı bir sistem geliyor!

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, TBMM Genel Kurulunda anayasa değişiklik teklifinin birinci tur görüşmelerinde 6’ncı, 7’nci ve 8’nci maddelerin ayrı ayrı görüşüldüğünü ve ardından yapılan gizli oylama sonucu maddelerin kabul edildiğini söyledi.

Kabul edilen maddelere ilişkin bilgiler aktaran Milletvekili Şahin Tin; “TBMM Genel Kurulu’nda Anayasa’da öngörülen değişiklik teklifinin birinci tur görüşmeleri yapılıyor. Buna göre 6’ncı, 7’nci ve 8’nci maddenin görüşmeleri tamamlandı. Görüşmelerin ardından yapılan gizli oylama sonucu 6’ncı madde 343 oyla 7’nci madde 340 oyla 8’nci madde ise 340 oyla kabul edildi” dedi.

MECLİSİN ARAŞTIRMA YETKİSİ KORUNUYOR
Genel kurulda yapılan görüşmelerin ardından gizli oylama sonucu kabul edilen 6’ncı maddenin Meclisin denetim yetkisiyle ilgili düzenlemeleri içerdiğini söyleyen Milletvekili Şahin Tin; “Gizli oylama sonucu 343 oyla kabul edilen Anayasa değişiklik teklifinin 6’ncı maddesiyle, TBMM, Meclis Araştırması, Genel Görüşme, Meclis Soruşturması ve Yazılı Soru yollarıyla bilgi edinme ve denetleme yetkisini kullanacak. Meclis denetleme yetkisinden gensoru çıkarılıyor.

Meclis Araştırması, belli bir konuda bilgi edinmek için yapılan incelemeden ibaret olacak. Genel Görüşme ise TBMM Genel Kurulunda toplumu ve devlet faaliyetlerini ilgilendiren konular üzerinde görüşmelerin yapılmasını kapsıyor. Milletvekilleri, bakanlar ve cumhurbaşkanı yardımcılarına yazılı soru yöneltebilecek. Sorulan sorular da en geç 15 gün içinde cevaplanacak. İşleyişle ilgili içerik, kapsam ve usuller Meclis iç tüzüğüyle belirlenecek” dedi.

SEÇMENLER DE CUMHURBAŞKANI ADAYI GÖSTEREBİLECEK
Milletvekili Şahin Tin, Anayasa değişiklik teklifinin 7’nci maddesinin Cumhurbaşkanının adaylığını ve seçimini düzenlediğini belirterek, “Gizli oylama sonucu 340 oyla kabul edilen Anayasa değişiklik teklifinin 7’nci maddesine göre, Cumhurbaşkanı Türk vatandaşı olanlar arasından belirlenecek ve doğrudan milletimiz tarafından seçilecek. Cumhurbaşkanı’nın görev süresi 5 yıl olacak. Bir kişi en fazla iki defa Cumhurbaşkanı seçilebilecek. Siyasi partilerin Cumhurbaşkanı adayı gösterebilmesi için son genel seçimlerinde yüzde 5 oy almış olma şartı aranacak. Ayrıca bunun dışında 100 bin seçmen birleşerek bir kişiyi Cumhurbaşkanı adayı gösterebilecek” dedi.

BİREYSEL ÖZGÜRLÜKLER KORUMA ALTINA ALINIYOR
Anayasa değişiklik teklifinin 8’nci maddesi ile istikrarlı bir sistemin geleceğini ve bireysel özgürlüklerin koruma altına alınacağını söyleyen Milletvekili Şahin Tin; “Gizli oylama sonucu 340 oyla kabul edilen Anayasa değişiklik teklifinin 8’nci maddesine göre, yürütmede yaşanan kargaşa sona erecek çift başlılık ortadan kaldırılıyor. Cumhurbaşkanı Devletin başıdır ve başkanıdır. Yürütme yetkisi Cumhurbaşkanına aittir. Üst düzey kamu yöneticilerinin atanmasına ve görevlerine ve son verme işlemine Cumhurbaşkanı karar verecek.

Ülkemizin milli güvenliğine ilişkin politikaları belirleme ve gerekli görülen tedbirleri alma yetkisi de bu düzenlemeyle Cumhurbaşkanı’na verilmiş olacak. Cumhurbaşkanlığı kararnameler çıkarabilecek ve yönetmelikler yayınlayabilecek. Ancak temel haklar ile siyasi haklar Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle düzenlenemeyecek. Bu düzenlemeyle istikrarlı bir sistem geliyor ve bireysel özgürlükler koruma altına alınmış oluyor” dedi.  

banner28

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.