Proton otomasyon işadamlarına enerji dersi verdi

Aydın Sanayici ve İşadamları Derneği (ASİAD) Kadın Girişimciler Komitesi, üyelere “Tecrübe Transfer” semineri düzenledi.

Proton otomasyon işadamlarına enerji dersi verdi

Alternatif enerji güneş enerjisinin tanıtıldığı seminerde sanayi sektörünün gelecekte enerji sıkıntısı çekmemesi alternatif enerji kaynaklarına yönelmesi gerektiği belirtildi. Enerji sıkıntısı çekilmemesi için alternatif enerji kaynaklarının araştırılması ve doğa dostu enerji kullanımının yaygınlaştırılması gerektiği belirtilerek, enerjide dışa bağımlılığın azaltılması için bunun gerekli olduğu belirtildi. 


Şu anda ülkemizin elektrik enerjisinde yüzde 65 oranında dışa bağımlı olduğunu belirten Denizli İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ali Apalı, “Ülkemizde HES, RES ‘den sonra Güneş Enerji Santralleri (GES) konusunda yeni yeni gelişmeler oluyor. Enerji sıkıntımızı çözmemiz için alternatif enerjiye yönelmeliyiz. Şu anda kişi başı 3 bin Kwh olan elektrik tüketimiz yakın zamanda 5 bin Kwh yükselecek.” dedi. 

Aydın Ticaret Odası’nda düzenlenen seminerin açılışında üyelere seslenen ASİAD Kadın Girişimciler Komitesi Başkanı Ayşe Bakat, “Günümüz Türkiyesi’nde ticaretin geldiği noktaya baktığımızda yeni şeyler keşfetmekteyiz. Üretim teknolojilerinin değiştiği ve geliştiği bir dünyada ticaretin de kabuk değiştirdiği aşikardır. Bu değişen teknolojide gündemden geri kalmak işletmeleri geri götürür. Sürekli olarak trendi takip etmeli yatırımların yönünü buna göre belirlemeliyiz. Yatırımlarımızı yaparken dikkat etmemiz geren kalemlerden birisi de maliyettir. Kadın girişimciler ilk tecrübe semineri başlattık. Güneş enerjisinin işletmelerde nasıl elektrik enerjisine dönüştürüldüğü konusunda bilgilenecek, tecrübe edineceğiz.” dedi. 

Alternatif enerjide çevreci olan ve henüz ülkemizde tam manasıyla yeni kullanılmaya başlanan güneş enerjisi hakkında katılımcıları bilgilendiren Denizli İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ali Apalı, güneş enerjisinin ülkemizde yeni yeni kullanılmaya başlandığını söyledi. 

Kendilerinin bu sektöre girdiklerini temiz ve alternatif bir enerji olduğu için her geçen gün ilginin artığını belirten Apalı, “Hidrojen enerjisi ülkemizde üzerine çalışan kurum yok. Elektrik enerjisi de yeni yeni kullanılmaya başlanan bir enerji. Geleneksel enerji kaynakları yanında alternatif enerji kaynaklarını ülkemiz genelinde yaygınlaştırmak gerekir.

 Türkiye’nin elektrik enerjisi üretimi kaynaklarına göre bakarsak doğalgazdan yüzde 55 civarında, linyit kömürden yüzde 12 civarında elektrik üretiliyor. Elektrikte yüzde 65 oranında dışa bağımlılığımız var. 2002 yılından 2011 yılın kadar 20 bin MW saat olan enerji ihtiyacımız 2011 yılından sonra 25 bin MW civarına çıktı. 2023’ te 50 bin MW olacağı tahmin ediliyor. Bu yıl enerjide sıkıntı yaşadık. Bunu fazla sanayiciye yansıtmadan çözmeye çalıştı. Önümüzdeki dönemlerde bu sıkıntı daha da artacak. Alternatif enerjiye yönelerek bu sorunları aşmaya çalışmalıyız Alternatif enerji kaynakları da teşvik ediyorlar.” şeklinde konuştu. 

Ülkemizin güneş enerjisi bakımından zengin bir yapıya sahip olduğunu ve temiz ve ucuz enerjiyi kullanmamız gerektiğini belirten Denizli İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Apalı, “Türkiye güneş atlasına bakacak olursak en düşük bin 400 Kwh, radyasyon en yüksek yerlerde de bin 800 Kwh radyasyon düştüğü görülmektedir. Türkiye’nin en kötü güneş gören yeri alma oranımız güneş enerjisini en iyi kullanan Almanya’dan daha iyi. 

Almanya’da en iyi oran 960 Kwh. Almanya güneşten enerji üretimi 25 bin MW enerji üretiyor. Şu anda Almanya’nın güneş enerjisinden ürettiği elektrik bizim tüketimimizin yarısı. Biz yeni yeni başlıyoruz. Aydın’ın güneş alma rakamları bin 600 Kwh saat. Bu şartlarda 1 Kwh güneş enerjisi santrali ile yıllık ortalamam bin 500 Kwh elektrik üretebiliyorsunuz. Bunun için 4 panel, 7 metre kare alan yeterli.” dedi. 

Güneş Enerjisi sistemi kurmak isteyenlere, işleyişi, prosedürü ve yapılacak tüm çalışmaları da işadamlarına aktaran Apalı, lisanslı ve lisanssız güneş enerjisi üretimi yapılabileceğini, işletmelerin kurdukları lisanslı santrallerle elektrik dağıtım hattı üzerinden işletmelerinin enerji ihtiyacını karşılama imkanları olduğunu söyledi. Seminere ASİAD Başkanı Semih Menzilci ve işadamları katıldı.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.