NASA yarışmasında Bodrumlu öğrenciler birinci oldu

bodrum marmara koleji'nin 10 ve 11. sınıflardan oluşan fizik kulübü öğrencilerinin yaptıkları atış düzeneği, nasa yarışmasında birinci seçildi.

NASA yarışmasında Bodrumlu öğrenciler birinci oldu
İstanbul Teknik Üniversitesi;nde (İTÜ) 8 Aralık;ta 47 grubun katıldığı ve konusu NASA tarafından belirlenen yarışmaya katılan Bodrumlu öğrenciler, birinci oldu. İcat ettikleri mekanik düzenle rulo kağıdını açarak en uzağa fırlatan grubun kazanacağı yarışta Bodrumlu öğrenciler, 18 metre ile birinci oldu.

Okulun fizik öğretmeni Dilek Hasırcı Kökçü, NASA;nın görev verdiği ve Amerika ile eş zamanlı olarak Türkiye;de yapılan NASA-İstanbul Buluş Şenliği;ne katıldıklarını belirtti. Bu sene 9;uncusu düzenlenen şenliğe hobiciler ve okullar kategorisi olarak katıldıklarını ve 3 farklı düzenek oluşturduklarını anlatan Kökçü, ;;Düzeneklerimizden biri bu sene Türkiye birinciliği ile ödüllendirildi. Projemizin adı ;;Ruloyu havada çöz;; idi. Bir tuvalet kâğıdını havada çözerek 18 metrelik yol boyunca açmaya çalışıyorduk. Havada en uzun mesafede ruloyu açan ekip birinci oluyordu. Bizim projemiz de birincilikle ödüllendirildi;; dedi.
Fizik Kulübü öğrenci başkanı Temmuz Işıözerkan, 4 ay boyunca hafta sonları bu proje için çalıştıklarını ve birinciliği hak ettiklerini söyledi.

;;5 BİN ŞİŞEDEN OLUŞAN ÇEVRECİ DENİZ TRENİ YAPACAKLAR;;
Bodrum Marmara Kolejinin Fizik Kulübü öğrencilerinin diğer bir çalışması ise yaklaşık 5 bin adet pet şişeden oluşacak çevreci deniz treni. Deniz treninin yapımına başlayan okul öğrencilerinin bu projesi, TÜBİTAK;a psikoloji projesi olarak sunulacak.

Geri dönüşüm esaslı proje, çocuklarda çevre bilincini arttırmayı amaçlıyor. Toplam 6 bloktan oluşacak deniz trenine, çarklar da eklenince hareket kabiliyeti kazanacak. Çevreci araç ile Bodrum açıklarında bulunan Çelebi Adası;na ağaç dikmeye gidilmesi planlanıyor.

Okulun 10. sınıf öğrencisi İdil Kına, deniz trenini yaparken pet şişeleri kullandıklarını, bu yüzden bir geri dönüşüm projesi olduğunu ifade ederek, şunları söyledi, ;;Aynı zamanda deniz trenimizi Çelebi Adası;nı ağaçlandırmada kullanacağız. Pet şişeleri toplarken, adayı ağaçlandırırken, aynı zamanda okuldaki arkadaşlarımızın da psikolojik bilincini artıracak çalışmalar yapmak istiyoruz;; dedi.

Pet şişelerden yapılan deniz treni hakkında açıklama yapan fizik öğretmeni Dilek Hasırcı Kökçü, çevreci deniz treni ile TÜBİTAK;a başvurmak istediklerini söyledi. Proje ile TÜBİTAK;a psikolojik proje adı altında başvuracaklarını anlatan Kökçü, ;;Çalışmamız çocuklarda çevre bilinicini arttırmaya yönelik bir proje. Deniz trenimiz aktivist faaliyetlerde kullanılacak;; diye konuştu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER