banner249

Merkezefendi’de imar skandalı!

Merkezefendi Belediyesi İmar İşleri Müdürlüğü, 4 Ağustos günü kanuna aykırı bir şekilde imar skandalına imza attı. 34 yıllık bina güçlendirilmeden üzerine bir kat daha ilave edilecek.

Merkezefendi’de imar skandalı!
banner240

Merkezefendi Belediyesi, yürürlükteki imar kanuna aykırı skandal bir karara imza attı. Belediye İmar İşleri Müdürlüğü, 34 yıl önce yani 1989 yılında ilk ruhsatı alınmış binaya 2018 deprem yönetmeliği yerine 1975 deprem yönetmeliğine göre yapım izni verdi.

34 YIL SONRA 6. KAT

Alınan bilgiye göre, Saraylar Mahallesi’ndeki bir iş merkezi 1989 yıllarında bodrum + 6 kat olarak ruhsatını almış ancak aradan geçen 34 yıl içerisinde binanın sadece 5 katı yapılmış. Binanın 1975 deprem yönetmeliği ile yapımına başlandığını ifade eden uzmanlar, 6. katın yapım izninin bugün güncel olan 2018 deprem yönetmeliğine göre yapılması gerektiğine dikkat çekildi.

YAPI DENETİMLERİ BY PASS ETTİLER

Uzmanlar, Merkezefendi Belediyesi’nin inşaat ruhsatını 2018 deprem yönetmeliği yerine 1975’e göre düzenlemesini kanuna aykırı buldu. İmar Müdürlüğü’nün Yapı Denetimleri By Pass ederek hem kanuna aykırı hareket etti hem de insanların hayatlarını tehlikeye attı.

BİNAYA YÜK BİNECEK!

Merkezefendi Belediyesi’nin 6.kat yapımı için güçlendirme yapmadan bina sahiplerine ruhsat izni vermesi, birinci derece deprem bölgesi içinde olan Denizli’de olası bir yıkıma adeta davetiye çıkardı. Yürürlükteki İmar Kanunu ve İmar Yönetmeliğine göre 5 yıl geçerli olan yapı ruhsatı yapı tamamlanamazsa azami iki defa yenileme suretiyle en fazla 10 yıl uzatılabilmektedir.

Anılan yapı ilk ruhsat tarihinden itibaren takriben 25 yıl geçmiş olmasına rağmen bitirilememiştir. 1975 yılındaki deprem yönetmeliğine göre tasarımı yapılan yapı hala 1975 deprem yönetmeliğine göre tamamlatılmaya çalışılmaktadır. Oysaki yapının tamamlanmamış olan kısmının inşasının mevzuata göre sürdürülebilmesi mümkün değildir.

ŞENİZ DOĞAN’A SORUYORUZ!

Merkezefendi Belediyesince bu yapının üzerine eksik katın yapılmasına ne şartlarda izin verilmiştir? Bu bina için herhangi bir güçlendirme projesi onaylanmış mıdır? Yoksa altı çok dayanıksız olan bu binanın üzerine günümüzün kaliteli betonları ve demirleriyle ‘çok dayanıklı’ bir kat mı imal edilecektir?

Bildiğimiz kadarıyla mevcut yapının üzerine hiçbir güçlendirme yapılmadan 1975 standartlarında bir kat daha yapılacak ve içinde yaşayacak insanlar ölmeyi bekleyecekler. İnceleme yapılmasına bile gerek olmadan depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle yıkılması ve yenilenmesi gereken bu yapıya hala eklemeler yapılmasına idaresince izin verilmiş olduğundan Belediye Başkanı Şeniz Doğan’ın haberi var mıdır? Eğer varsa deprem konusunda oldukça duyarlı olduğundan bahisle ilçesindeki binaların depreme dayanıklılığıyla ilgili envanter çalışması yaptırıyor olmasıyla çelişki yok mudur?

Erol Uçkan

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner252

banner210