banner249

Hallaçlar bu heykeli konuşuyor!

Denizli’nin en değerli bölgelerinden biri olan Hallaçlar bölgesinde temel kazısı sırasında bulunan tarihi eserler Denizli Müze Müdürlüğü’ne teslim edildi. Aydın Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu, bölgeyi sit alanı ilan etmesi durumunda arsa ve gayrimenkul fiyatlarının etkileneceği yönünde olacağı iddia ediliyor.

Hallaçlar bu heykeli konuşuyor!
banner240

Denizli’de devam eden bir inşaat kazısı sırasında, tarihi eser niteliğinde mezar steli ve kiremitlerden oluşan kalıntılar bulundu. Eserler koruma altına alınırken, bölge koruma altına alındı. Bölgede yaşayanlar ise tarihi heykellerden dolayı bölgenin SİT alanı ilan edilmesi endişesi sardı.

Denizli’nin Merkezefendi ilçesine bağlı Hallaçlar Mahallesi’nde villa inşa etmek için yapılan temel kazısı sırasında, tarihi eser niteliğinde mezar steli ve kiremitlerden oluşan kalıntılar bulundu. İş makinesiyle yapılan kazı sırasında üzerinde iki kadın figürü bulunan mermer parçası, pişmiş toprak kap parçaları ile kiremit kalıntılar ortaya çıkartıldı.

İnşaat çalışmalarına ara verilmesinin ardından bölge güvenlik çemberiyle kapatıldı. Denizli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne bağlı Denizli Müze Müdürlüğü uzmanlarının yaptığı incelemelerin ardından temel kazısından çıkartılan eserler, koruma altına alınarak Denizli Müze Müdürlüğüne getirildi. İlk incelemede bulunan mermer parçasının, tarihi bir mezar steli olduğu belirlendi.

İnşaat sahasında bulunan eserler üzerinde yapılacak incelemenin ardından, gerekli görülmesi halinde Aydın Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından bölgede kurtarma kazısı başlatılabileceği öğrenildi. 

Erol Uçkan

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner252

banner210