banner249

Denizli'de tarım arazilerini fare bastı! 

Denizli'nin Çal İlçesi’nde son dönemde havanın ılıman gitmesi ve kış soğuklarının bir türlü gelmemesi tarım ürünlerine farelerin basmasına neden oldu. 

Denizli'de tarım arazilerini fare bastı! 
banner240

Denizli'nin Çal ilçesinde özellikle yonca ve hububat ekili alanları tarla fareleri bastı. Arpa, buğday, yulaf gibi bitkilerin toprağın altında köklerine, toprağın üstünde de yaprak ve gövdelerine zarar veren tarla farelerinin sayısının önümüzdeki yıllarda daha da artacağından endişe ediliyor. Çal Ziraat Odası Başkanı Haşim Çil, “Fare zararlısı ovada yüzde 500 arttı, yoğun şikâyetler geliyor. Ferdi ilaçlamadan çok tarla faresi istilasına karşı bölgede toplu ilaçlama yapılmalı. Çiftçinin başı bu yılda tarla faresiyle dertte” dedi.

Bu yıl yaklaşık 130 bin dekar alana yonca ve hububat ekiminin yapıldığına dikkat çeken Başkan Çil, "Yağmur bölgemizde güzel yağdı. Ekinlerin, arpanın çıkışı iyi oldu. Hava sıcaklıkları mevsim normallerinden yüksek olunca fareler boş durmuyor, çalışıyor. Bazı tarlalarda zararlar var. Biz de ilçe tarım müdürlüğü ile görüştük. Çiftçilerimiz istediği için zehirli buğday talep ettik. Hava mevsimine göre sıcak olunca tarlada fareler çoğalıyor. Yeşil buğday ve arpayı yiyor, köklerine zarar veriyorlar.” dedi.

HER YERDE CİRİT ATIYORLAR
Tarla farelerinin en çok yonca ekili tarlaları sevdiğini ancak bu yıl tarım arazilerinin her yerinde farelerin cirit attığına dikkat çeken Başkan Haşim Çil, “Geçen yıl bu kadar çok fare yoktu. Hatta 4-5 yıldır yoktu. Farelerle mücadele etmenin zehirli buğdaydan başka çaresi yok. Hava soğuk olursa, kırağı düşerse, sis olursa fareler çok fazla çalışamaz. Şu an için çiftçinin gündem maddesi tarla fareleri. Fareler bitkiye zarar verdiği için çiftçilerimiz endişeli. Bu yıl tarla faresi zararlısında yüzde 500 artış var. Çiftçimiz ilçe tarım müdürlüklerinden uygun fiyatlı zehirli buğdayı alıp fare deliklerinin önüne bırakıyor ama bu çözüm değil. Komşu tarla da zehirlenmezse oradaki fareler bir süre sonra zehirlenen tarlaya da geliyor. Böyle ferdi değil de, bölgenin tamamında ilaçlama yapılması gerekiyor ” şeklinde konuştu.

Erol Uçkan

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER