Deniz canlılarına özgürlük istediler

bodrum'daki yunus gösteri merkezine, ukrayna'dan gösteri amaçlı bir mors ve iki deniz aslanı getirildi. yunuslara Özgürlük platformu sözcüsü derya Özkan, yunusların kaldıkları yerlerin deniz hapishanesi olduğunu söyleyerek, gösteri merkezlerinin kapatılması gerektiğini söyledi.

Deniz canlılarına özgürlük istediler
Bodrum;un Güvercinlik köyündeki yunus parkının işletmecisi İsmet Parmak, gazetecilere yaptığı açıklamada, 2005 yılında faaliyete giren merkezin bu yıl yenilendiğini, Bodrum ve Muğla;ya yakışır bir hale getirildiğini söyledi.

FOTO GALERİ

Tesiste Ukrayna;dan daha önce getirilen 3 yunus ile yeni getirilen 1 mors ve 2 deniz aslanı bulunduğunu belirten Parmak, mors ve deniz aslanlarının merkezde gösteri amaçlı kullanılacağını ifade etti. Parmak, 4 eğitmen ile bir veterinerin görev yaptığı tesise yeni getirilen mors ve deniz aslanlarının yunuslarla yapılacak gösterilere renk katacağını kaydetti.

Merkezdeki canlılar için gerekli izinlerin alındığını, uygun standartlarda kafeslerini yaptırdıklarını söyleyen Parmak, ;;Ukrayna;dan aldığımız yerde, havuzda, klorlu, tuzlu suda yaşıyorlardı. Burada ise deniz suyunda yaşatıyoruz;; dedi.

Merkezde eğitmen olarak çalışan Atalay Ataman da kısa bir süre önce merkeze getirilen 4 yaşında, yaklaşık 300 kilo ağırlığındaki mors ile 1 erkek, 1 dişi deniz aslanının gayet sağlıklı olduklarını belirtti. Yunuslara Özgürlük Platformu Sözcüsü Derya Özkan ise yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye;deki 11 yunus parkında tutulan şişe burunlu yunus türlerinin ve morsların, Türkiye;nin de imza attığı uluslararası Bern Sözleşmesi;ne ve iç mevzuattaki 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu;na aykırı olduğunu iddia etti.

Bu tür tesislerin kapatılması gerektiğini savunan Özkan, Bodrum sakinlerinin de deniz hapishanesi olarak nitelediği gösteri merkezlerinin kapatılması için süreci sahiplenmesini ve vatandaşlık haklarını kullanarak ilgili kurumlara yönelik baskıyı sürdürmelerini umduğunu kaydetti.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER