Maskeler atılacak mı? Cevabı bugün

Haziran ayının 14’ünde yapılması planlanan Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı, NATO Liderler Zirvesi nedeniyle ertelenmişti. Bugün saat 15.00’ da toplanacak kabinede ise görüşülecek esas konu Covid-19 kısıtlamaları. Gündemin en önemli maddesi ise maskelerin atılması ve yerli aşı olacak.

Maskeler atılacak mı? Cevabı bugün
banner240

Haftalardır beklenen kabine toplantısı bugün saat 15.00’da başlıyor. Covid-19 kısıtlamalarının pek çoğunun kaldırılması beklenen kabine toplantısında bir diğer ana madde ise yerli aşı olacak. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın brifing vermesi öngörülen toplantıda aşılama çalışmaları ve vaka sayılarına olan etkisi masaya yatırılacak.

PAZAR GÜNÜ KISITLAMASI DEĞERLENDİRİLECEK

Kısıtlama tedbirlerinin de görüşülmesi beklenen toplantıda, başta pazar günleri uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması olmak üzere tedbirlerin gevşetilip gevşetilmeyeceği, normalleşmeye ilişkin yeni adımlar atılıp atılmayacağı konularının toplantının önemli gündem maddelerinden olması öngörülüyor.Toplantıda hafta içi saat 22.00'de başlayan sokağa çıkma kısıtlamasına yönelik saatlerin ötelenmesi de ele alınacak başlıklar arasında.

AÇIK ALANDA MASKE ŞARTI YENİDEN GÖRÜŞÜLECEK

Toplantıda aşılamanın 30 yaşa kadar inmesi ve yaygınlaşmasıyla birlikte açık alanlarda maske zorunluluğunun mesafe kuralına uymak şartıyla kaldırılması da konuşulacak. Bu kapsamda vaka sayılarındaki düşüşe paralel olarak önümüzdeki dönemde AVM'lerin yanı sıra dolmuş, otobüs, metro gibi toplu taşıma araçlarında ve hastanelerde maske takılma zorunluluğunun devam etmesi ancak park, bahçe, meydan gibi açık alanlarda maske kuralının esnetilmesi öngörülüyor.

TURİZMCİYE KDV MÜJDESİ GÜNDEMDE

Turizm sezonunun açılması, Rusya'dan Türkiye'ye uçuşların 22 Haziran itibarıyla yeniden başlayacak olması gibi konuların da gündeme geleceği tahmin edilen toplantıda, turizme yönelik Kovid-19 tedbirlerinin masaya yatırılması bekleniyor. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un sunum yapması beklenen toplantıda, turizm sektörüne verilen KDV desteğinin uzatılması konusunun gündeme gelmesi öngörülüyor. Salgın sonrasında çalışanlara ve iş yerlerine verilen desteklerin toplantı gündeminde olacağı tahmin ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2021, 10:45

Hasan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER