Hükümetten medyaya büyük darbe!

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile yayımlanan ‘tasarruf tedbirleri’ genelgesi ile basın kuruluşlarına verilen destekler kaldırılıyor. Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu (TGK) tarafından tepki toplayan genelge hakkında açıklama bulundu.

Hükümetten medyaya büyük darbe!

Cumhurbaşkanı Kararnamesi kapsamında Resmi Gazete’de yayımlanan ‘Kamuda Tasarruf Tedbirleri’ genelgesi tepkilerin odağında. Genelgeye göre;

-Kamu kurum ve kuruluşlarının basını izleme ile ilgili birimleri ve kütüphane dokümantasyon merkezleri hariç hiçbir şekilde günlük gazete alımı yapılmayacak, görev alanı ile ilgili olmayan yayınlara abone olunmayacak.

-Kamu kurum ve kuruluşlarınca mevzuattan kaynaklanan zorunluluklar gereği yapılan veya kurum faaliyetleri ile doğrudan ilgili olan tanıtım giderleri hariç olmak üzere basın ve yayın organlarına ilan veya reklam verilmeyecek.

-İdare faaliyetlerini tanıtmaya yönelik rapor, kitap, dergi, bülten ve benzeri yayınlar basılmayacak, bu dokümanların hazırlanması ve paylaşımı elektronik ortamda yapılacak.

Genelge nedeniyle yerel basına adeta balyoz darbesi vuruldu. Esas geliri kamu ilanları olan yerel basın bu genelge ile çökme noktasına gelecek.

TGK tarafından yapılan açıklamada da basının can damarının kesildiği vurgulandı. Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı imzasıyla yapılan yazılı açıklamada şu görüşlere yer verildi; “Bu kararlar, zaten zor durumda olan Anadolu Basınına vurulan yeni bir darbe niteliğindedir. Büyük fedakârlıklarla ve düşük bütçelerle halkın haber alma özgürlüğü adına görev yapan yerel basın kuruluşlarımız, bu kararlarla önemli ölçüde gelir kaybedecek ve ekonomik anlamda daha da zor bir döneme girecektir. Ekonomik darboğazdan çıkamayacak olan yerel basın kuruluşlarının bir bir kapanması ve binlerce meslektaşımızın işsiz kalacak olması, ekonomik ve sosyal dengeleri bozmanın yanında, yerel demokrasiye de büyük darbe vuracaktır.”

Hasan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER