Boşanan kadına kötü haber!

Yargıtay, boşanma sürecindeki nafaka talebinde emsal bir karara imza attı. Karara göre çalışan kadının erkekten yoksulluk nafakası alamayacağına hükmedildi.

Boşanan kadına kötü haber!

Bir süredir şiddetli geçimsizlik yaşayan çift Aile Mahkemesi'ne müracaat ederek karşılıklı boşanma davası açtı. Mahkeme, davalı karşı davacı kadının davasını kabul ederek tarafların boşanmasına karar verdi.

Mahkeme, kişilik haklarına saldırıda bulunulduğu gerekçesiyle kadının maddi manevi tazminat talebini de hüküm altına aldı. Kararı kadın tazminat miktarı, erkek ise davanın reddi yönünden kararı temyiz etti.

Emsal nitelikte bir karara imza atan Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, öğretmen olan kadına verilen yoksulluk nafakası kararını yasaya aykırı buldu. Kararda şöyle denildi: “Tarafların tespit edilen ekonomik ve sosyal durumları, boşanmaya yol açan olaylardaki kusur dereceleri, paranın alım gücü, kişilik haklarına yapılan saldırı ile ihlâl edilen mevcut ve beklenen menfaat dikkate alındığında davalı-karşı davacı kadın yararına takdir edilen maddi ve manevi tazminat azdır. Bu yön gözetilmeden hüküm tesisi doğru bulunmamış, bozmayı gerektirmiştir. Toplanan delillerden davalı-karşı davacı kadının öğretmen olduğu, sürekli ve yeterli gelirinin bulunduğu, boşanma nedeniyle yoksulluğa düşmeyeceği anlaşılmaktadır. Türk Medeni Kanunu'nun 175. maddesi koşulları oluşmamıştır. Yoksulluk nafakası isteminin reddi gerekirken, yazılı şekilde karar verilmesi doğru görülmemiş, bozmayı gerektirmiştir. Tarafların gerçekleşen sosyal ve ekonomik durumlarına, nafakanın niteliğine, günün ekonomik koşullarına göre 2010 doğumlu ortak çocuk R.K. yararına takdir edilen iştirak nafakası çoktur. Mahkemece Türk Medeni Kanunu'nun 4. maddesindeki hakkaniyet ilkesi de dikkate alınarak daha uygun nafakaya hükmedilmesi gerekir. Bu yön gözetilmeden yazılı şekilde hüküm kurulması usul ve kanuna aykırı olup, bozmayı gerektirmiştir. Mahkeme hükmünün bozulmasına oy birliği ile karar verilmiştir.”

Hasan

YORUM EKLE
YORUMLAR
Osman
Osman - 4 ay Önce

Çok yerinde bir karar çok kişi senelerdir ortak fayda ve yaşam olmadığı halde nafaka kambi su altında eziliyor çalıştığı halde nafaka alanların sayisi anormal sayıda çok yazık eşitlik göremiyorum erkek kadının kölesi yapılmış

Mine
Mine - 4 ay Önce

Çok yerinde bazı bayanlar boşan alnafakani senelerce kürek mahkumu gibieski eş bana çalışsın nafaka kesilmesin diye gitimam nikahlı veya nikahsız yasa böyle sakincali yaşam tarzını seciyor keskeesit olsalar erkeği bitirmek üzere uygulanıyor kanunlar yazık gunah

Nejla Demirpolat
Nejla Demirpolat - 4 ay Önce

Bence doğru karar verilmiş ayrılan taraflar erkekte olsa kişilik hakları korunması lazım.

SIRADAKİ HABER