banner249

Sera sektörü devlet desteği alacak

Sera Yatırımcıları ve Üreticileri Derneği (Sera-Bir) Başkanı Halil Pekdemir, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seracılığın devlet tarafından destekleneceği yönündeki açıklamasını değerlendirdi. Açıklamanın kendilerini ve üreticileri fazlasıyla memnun ettiğini belirten Başkan Pekdemir, “İklimlerin değiştiği ve geldiği noktada örtü altı üretimin önem kazandığı aşikar. Bu kapsamda devletimizin verecek olduğu destek hem ülke ihtiyacı hem de ihracatın artması anlamında çok kıymetli” dedi.

Sera sektörü devlet desteği alacak
banner240

Başta Denizli’de olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanında iklimlerin değiştiği, üretimin de fazlasıyla zorlaştığı dönemde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan halk dilinde seracılık olarak bilinen örtü altı üretimin destekleneceğini açıklamıştı. Sektör yatırımcıları bu açıklamayla birlikte fazlasıyla mutlu olurken Sera-Bir Başkanı Halil Pekdemir, açıklamalarda bulundu. 

Örtü altı üretimin önemine değinene Başkan Pekdemir, “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın üreticilerin sera kurabilmeleri adına açıkladığı destek bizler için çok önemli ve bizleri fazlasıyla mutlu etti. Türkiye için gerçekten hem jeotermal kaynaklardan faydalanarak iklimlerin geldiği son noktada açık alanda üretimin zorlaştığı bu dönemde örtü altı üreticiliğin sürekli arttığını söylememiz mümkün. Devletimizin örtü altı üreticilik yatırımcılarını desteklemesi gerçekten çok önemli ve anlamlı bir adım. Sera Yatırımcıları ve Üreticileri Derneği (Sera-Bir) olarak inşallah bizler de seracılığın artırılmasını sağlamayı hedefliyoruz. Üretimi artırarak hem ülke ihtiyacını hem de Avrupa’ya ihracatın artırılması yönünde çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi. 

“YATIRIMCILARIMIZIN SERACILIK TERCİHİ BİZLER İÇİN ÇOK ÖNEMLİ” 
Denizli’de bir Sera Organize Sanayi Bölgesi olduğunu ve birçok yatırımcının burada üretimini ve faaliyetlerini sürdürdüğünü ifade eden Pekdemir, “Şu anda 9 firma bu bölgede üretim gerçekleştiriyor. Neticede jeotermale dayalı seracılığın hem devlet tarafından desteklenmesi hem de girişimciler yatırımcılar tarafından tercih edilmesi çok önemli bir gelişmedir, bizleri mutlu etmektedir. İlerleyen süreçte hem ülke ihtiyacını karşılayacak üretimde, hem de Avrupa’ya pazarlanan ürün anlamında çok önemli gelişmeler olacaktır” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2023, 21:31

Erol Uçkan

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner252

banner210