Enflasyon verileri açıklandı

Enflasyon verileri açıklandı. yüzde 21,31 ile Kasım 2018’den bu yana en yüksek seviyeyi gördü. Ulaştırma ile gıda; enflasyondaki artışta belirleyici olurken, kasımda genele yayılan artış gözlendi.

Enflasyon verileri açıklandı

Enflasyon kasım ayında piyasa beklentilerinin üzerinde artışlar gösterdi. Ulaştırma fiyatlarındaki artış, gıda fiyatlarının yüksek seyrin devam etmesi ve TL’nin devam eden değer kaybının sektörler geneline yayılmış olan gecikmeli etkileri, enflasyonu yükseltici etki yapmaya devam etti. Tüketici fiyatları kasımda ulaştırma başta olmak üzere, çeşitli mal ve hizmetler ile lokanta ve oteller, gıda ve alkolsüz içecekler gruplarının öncülüğünde aylık yüzde 3,51 ile beklentilerin üzerinde artarken, yıllık enflasyon üç yılın zirvesi olan yüzde 21,31’e ulaştı. Piyasa beklentileri TÜFE’nin aylık yüzde 3 artacağı, yıllık yüzde 20,71’e yükseleceği yönündeydi. Kasımda üretici fiyatlarında yıllık artış yüzde 54,62 ile 2002’den bu yana en yüksek seviyeye çıkarken, tüketici ve üretici enflasyonu arasındaki fark da rekor kırdı.

Ulaştırmada yüzde 6,3 artış

Kasım ayında aylık bazda en yüksek artış akaryakıt fiyatlarındaki yükselişin etkisiyle ulaştırma grubunda yaşandı. Bir önceki aya göre yüzde 6,31 artan ulaştırma grubu fiyatları enflasyonu 0,95 puan artırdı. Ulaştırmada yüksek artışta ise eşel mobilin bitmesi, kurdaki artış ve küresel petrol fiyatlarındaki artış etkili oldu. Eşel mobil, motorin, benzin ve otogazda vergilerin azaltılması yoluyla fiyat artışlarının tüketiciye yansımasını engelliyordu.

Gıda 1,05 puan katkı yaptı

Kurdaki yükselişin etkisinin görüldüğü çeşitli mal ve hizmetler grubu, aylık bazda en yüksek artışın görüldüğü ikinci grup oldu. Bir önceki aya göre yüzde 5,36 artan grup fiyatları enflasyonu 0,25 puan artış yönlü etkiledi. Kasımda en yüksek artışı gösteren üçüncü grup lokanta ve oteller grubu oldu. Gıda ve hizmet fiyatlarındaki yükselişin yansıdığı lokanta ve oteller grubunda aylık bazda yüzde 4,10 artış yaşandı ve grup, enflasyonu 0,26 puan artırdı. Aylık bazda yüzde 3,92 artan gıda ve alkolsüz içecekler grubu ise enflasyon sepeti içindeki ağırlığı nedeniyle kasımda enflasyonu 1,05 puan ile en yüksek artış yönlü etkileyen grup oldu. Gıda ve alkolsüz içecekler grubundaki artışta ekmek fiyatının yanı sıra şekere de yapılan zammın etkisiyle işlenmiş gıda grubundaki artış belirleyici oldu. Kur ve üretici maliyetlerindeki artış nedeniyle işlenmiş gıda kaynaklı yükselişin devam edeceği düşünülüyor. (dünya)

Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2021, 22:13

nejla

editör

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER