Dolar yükselmeye devam ediyor!

Dolar/TL dün Merkez Bankası'nın net rezervlerindeki düşüşün aralıksız 3. haftada da devam etmesiyle 5.68 civarında olan kur 5.75 seviyesini aştı. 12 Nisan'da da dolar 5.7485 dolaylarında işlem görerek başlamasının ardından kademe kademe yükselerek 5.80 direncini kırdı. Açıklanan verilere göre TCMB'nin net uluslararası rezervleri 5 Nisan itibarıyla 1.8 milyar dolar düşüşle 27.9 milyar dolara gerilemişti. Piyasalarda seçim gündemi, S-400 konusu ve ABD ile ilişkiler ve Bakan Albayrak'ın Washington temasları da izleniyor

Dolar yükselmeye devam ediyor!

Dolar/TL, genel olarak İstanbul seçimlerindeki belirsizliği ve ABD ile ilişkileri izlerken piyasalarda dün TCMB'nin net rezervlerinde düşüşün etkisiyle kur yükseldi. Güne 5.68 seviyesinde başlayan dolar öğleden sonra 5.7580 seviyesine kadar çıktı.

Gelişmekte olan para birimleri dün dolar karşısında pozitifken, TL dolar karşısında yüzde 1'in üzerinde değer kaybetti. Türkiye'nin 5 yıllık kredi risk primi CDS de 19 baz puan artışla 430 seviyesini aştı.

TCMB'nin net uluslararası rezervleri 5 Nisan itibarıyla 1.8 milyar dolar düşüşle 27.9 milyar dolara geriledi. Merkez Bankası'nın (TCMB) net döviz rezervleri Mart başından itibaren aralıksız ilk üç haftada toplamda 9.1 milyar dolar azaldı.

Bankacılar, swap hacminin ilgili haftada 2.6 milyar dolar arttığını, brüt ve net rezervlere katkı yaptığını söyleyerek, buna rağmen net rezervlerde görülen düşüşün bir bölümünün dış borç ödemesinden kaynaklanabileceğini belirtti.

12 Nisan günü dolar kuru 5.7485 ile yukarı yönlü başladı ve günün ilk saatlerinde 5.7750'ye tırmandı ve kademe kademe 5.80 seviyesi aşıldı. Euro 6.50 direncini kırarken, sterlin de 7.55 TL üzerinde el değiştiriyor.

Böylelikle, dolar/TL, Türkiye'nin Londra'da swap piyasasına yönelik hamlesi dönemindeki seviyesine yaklaşmıştı. Bu süreçte CDS 50 baz puan, 2 yıllık gösterge tahvil de 350 baz puan artarken, borsadaki kayıp yüzde 5'e yaklaştı.

Bununla birlikte, TCMB verilerine göre altı aydır kesintisiz artan yurt içi yerleşik bireylerin döviz mevduatı yerel seçimi takip eden haftada, 6 ayın ardından ilk kez düşüş gösterdi ve kıymetli maden dahil yabancı para mevduat ve fonları 5 Nisan ile biten haftada yaklaşık 800 milyon dolar azalışla tarihi zirvesinden 181.13 milyar dolara geriledi. Bununla birlikte, TCMB verilerine göre altı aydır kesintisiz artan yurt içi yerleşik bireylerin döviz mevduatı yerel seçimi takip eden haftada, 6 ayın ardından ilk kez düşüş gösterdi ve kıymetli maden dahil yabancı para mevduat ve fonları 5 Nisan ile biten haftada yaklaşık 800 milyon dolar azalışla tarihi zirvesinden 181.13 milyar dolara geriledi.

Bilal Kırboğa

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER