1 milyon 190 bin kişi yapılandırma başvurusunda bulundu

Pandemi döneminde çıkarılan 7326 sayılı Yapılandırma Kanunu’na ile yurttaşların SGK’ya olan borçları yapılandırılmaya başlanmıştı.

1 milyon 190 bin kişi yapılandırma başvurusunda bulundu


Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) yaptığı yazılı açıklamaya göre pandemi döneminde çıkarılan yapılandırmaya 1 milyon 190 bin kişi başvurdu, 1 milyar 620 milyon lira tahsilat yapıldı ve toplam yapılandırılan borç 61 milyar lira oldu.

 9 Haziran- 30 Eylül 2021 tarihleri arasında alınan başvurular sona erdi. Şimdi taksitlere bölünen borçların ödeme zamanı geldi. SGK’dan yapılan yazılı açıklamaya göre yapılandırılan borçların ilk taksitler 30 Kasım 2021 tarihine kadar ödenebilecek. İkinci taksitin son ödeme tarihi ise 31 Aralık 2021’de sona eriyor. Yapılandırmanın avantajlarının kaybedilmemesi ve yapılandırmanın bozulmaması için ilk iki taksitin süresinde ödenmesi gerekiyor.

Yapılandırma kapsamındaki borçların gecikme zammı ve cezası ile kanuni faizi silinerek borç tutarları, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) ile güncellendi. Peşin ödemelerde hesaplanan Yİ-ÜFE’nin yüzde 90’ı, iki taksitle ödemede ise yüzde 50’si silindi.

Taksitle ödemeyi tercih edenler ikişer aylık periyodlarla 6, 9, 12 ve 18 taksit seçeneğiyle borçlarını 36 ayda ödeyebilecek.

SGK’dan yapılan açıklamada 1 milyon 190 bin kişi, toplam 61 milyar liralık borç için yapılandırma başvurusunda bulunduğu belirtilerek, borçluların peşin ödemenin sağladığı avantajlardan yararlanmasıyla 1 milyar 620 milyon liralık tahsilat yapıldığı kaydedildi.

TAKSİT ÖDENMEZSE YAPILANDIRMA BOZULUYOR

İlk iki taksitini süresinde ve tam olarak ödeyip, bir takvim yılı içinde ikiden fazla taksitini ödeyemeyen veya eksik ödeyenlerin de yapılandırması bozuluyor. Taksitin yüzde 10’unu geçmemek şartıyla 10 TL’ye kadar yapılan eksik ödemelerde ise yapılandırma bozulmuyor. Yapılandırması bozulan borçlular, ödedikleri taksit tutarı kadar yapılandırma hükümlerinden yararlanabiliyor. Yapılandırılmış prim borcu ödemeleri e-Devlet’ten yapılabildiği gibi SGK’nın anlaşmalı olduğu bankaların şubeleri, ATM’leri, internet veya mobil bankacılığından da yapılabiliyor.

nejla

editör

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER