Siyasi arenada son anketler!

KONDA ve GENAR'ın son anketinin son anketinden çıkan sonuçlara göre; AK Parti ve MHP'nin toplam oyu 24 Haziran 2018’deki Cumhurbaşkanlığı seçimine benzer bir tablo oluşturuyor.

Siyasi arenada son anketler!

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi KONDA ve GENAR'ın yaptırdığı son anketlerin sonuçlarını bugünkü köşesinde paylaştı. Selvi'ye göre ankette en dikkat çeken sonuç kararsızlarla oy vermeyeceğini beyan edenlerin oranının yüzde 33’e ulaşması.

KONDA'NIN ANKETİ
Anketler ne diyor, kararsızlar partisi kaçıncı sıraya yükseldi? AK Parti MKYK toplantısında Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, Konda’nın kasım ayı anketi hakkında bilgi veriyor. Konda’nın anket değerlendirmesinde iki tespiti yer alıyor.
1- AK Parti iktidar çoğunluğuna ancak MHP ile oluşturduğu ittifakla ulaşabiliyor.
2- CHP bir türlü iktidar değişimini sağlayacak oy artışı ivmesini yakalayamıyor.
Ankette bir de alarm işareti veren bir nokta var. Kararsızlarla oy vermeyeceğini beyan edenlerin oranı yüzde 33’e ulaşıyor. Kararsızlar dağıtıldığında ise AK Parti yüzde 40, CHP yüzde 23.1, HDP 13.6, MHP 12.9, İYİ Parti 9.0, diğer 1.4 çıkıyor. Bu durumda cumhur ittifakı yüzde 52.9’a ulaşırken, millet ittifakı diğer partilerle birlikte 47.1 oluyor.

GENAR'IN SON ANKETİ
GENAR Araştırma Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Aktaş’la da konuştum. “24 Haziran 2018’deki Cumhurbaşkanlığı seçimine benzer bir tablo oluştu” dedi. En son ekim ayında bir anket yapmışlar. Buna göre AK Parti yüzde 40, CHP yüzde 26, MHP yüzde 11.5, HDP yüzde 11, İYİ Parti yüzde 7.5 çıkıyor. Saadet Partisi’ni de içine aldığınızda ‘diğer’ yüzde 4 çıkıyor. GENAR anketinde de iktidar bloku yüzde 51.5 çıkıyor.

Bu sonuçlar iyi ama yanıltıcı olmasın. Çünkü kararsızlar partisi yüzde 33’le ikinci çıkıyor. Yeni partilerin kuruluş sürecinde kararsızların oranının bu denli yükselmesi neye işaret ediyor?
Kararsızların kararı, seçimlerin kaderini de belirleyecek gibi gözüküyor.

Erol Uçkan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER