Muhalefet haliyle soruyor

CHP Denizli İl Başkanı Mahir Akbaba ve beraberindeki kurmayları, Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin suya yaptığı zammı değerlendirmek üzere basın mensuplarıyla bir araya geldi. Akbaba, zamların hangi gerekçeyle yapıldığını anlamadıklarını ifade etti.

Muhalefet haliyle soruyor

Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenlenen basın toplantısına Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan da katıldı. İl Başkanı Akbaba, son günlerde Denizli’de en çok konuşulan su zamlarıyla ilgili konuştu. İçme sularının temini konusunda bir maliyetin olup olmadığını soran Akbaba, şu ifadelere yer verdi, “İçme suyunun temin maliyeti mi arttı, son zamanlarda yerleşim alanlarımıza yeni hatlar döşeyip başka yerlerden su mu getirildi? Dereleri doğal kaynaları kapalı sistemle park bahçe sulaması ve bazı şebekelere kendi cazibesiyle dahil ederken mi maliyetler arttı?”

“Belediyemiz ve onun adına bu işi yapan DESKİ binalara hem ortak kullanım abonesi, hem bahçe abonesi verip bu su kullanımlarında aynı tarifeyi mi uyguluyor? diye soran Akbaba, şöyle devam etti, “Sondajlarla alınan yer altı suları şebekeye mi yoksa tarımsal sulamaya mı veriliyor? Bu konuda açıklama var mıdır? Yapılan bu zamlar sonrası kırsal kesimde hayvancılık yapan yurttaşlarımız bu durumda maliyetleri nasıl karşılayacaktır. Dar gelirli insanımız bu faturaları nasıl ödeyecektir?


Büyükşehir Belediyemiz ve sayın başkanımız şebeke suyumuzu içilebilir diye reklamlar yapıyor. Niçin kendileri şebeke suyu içmeyip kamyonlarca hazır şişe suyu alıyorlar bunun bir açıklaması var mıdır?
Yoksa bu zamlar Altyapı ve şebeke suyu hattı için alınan kredilerin ödeme zamanı geldiği için mi yapılıyor? İçme suyu için ne kadar borçlanma yapılmıştır? Yoksa "Deniz bitti" de onun için mi bu kadar yüksek oranda zam yapılıyor? DESKİ marifetiyle alınacak bu paralar Büyükşehir belediyemizin bütçesine katkı içi mi planlanmıştır?

Su zammı sırasında kademelendirmelerde de ayarlamalar yapılmış mıdır? Eğer yapıldıysa bu da farklı bir zam yöntemi değil midir? Sıradaki zamlar park bahçe düzenlemelerine katkı payı, asfalt katkı payı, kaldırım düzenleme katkı paylarına mı yapılacak? Ülkemizin birçok belediyesinde su ücretleri düşürülürken Denili BB nin uygulaması neyin ispatıdır.”

Erol Uçkan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER