banner249

Atık çöpten gübre yaptı!

Acıpayam Belediye Başkanı Hulusi Şevkan, pazaryerinde ve sokaklarda toplanan atıkları gübreye dönüştürmeyi başardı.

Atık çöpten gübre yaptı!
banner240

Acıpayam Belediyesi tarafından sıfır atık projesi kapsamında pazar yerlerinden toplanan atıklar ile sokak ve parklardaki bitki yaprakları, faydalı ürün olarak doğaya kazandırılıyor. Belediyenin Temizlik İşleri Personelince toplanan organik atıklar, çöpe gitmeyip gübreye dönüştürülüyor.

atik-gubre

Sıfır atık hedefiyle doğadaki atıkların geri kazanımını hedefleyen belediye, Çevre Mühendisi Eylül Merve Günay'ın geliştirdiği proje ile Acıpayam Belediyesi Kompost Tesisinde işliyor. Atıklar, üzde 100 doğal gübre olarak paketlenip, belediyenin park ve bahçeleri ile okullarda kullanılıyor.

atik-gubre

Acıpayam Belediyesi Çevre Mühendisi Eylül Merve Günay; ''Acıpayam Belediyesi olarak Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızdan hibe ile almış olduğumuz kompost makinemizi kullanmaya başladık. Yaklaşık 6 aydır kullanımda olan makinemizden %100 organik gübre elde ediyoruz. Bu sistem sayesinde kapalı pazaryerimizden çıkan meyve sebze atıklarımız, park bahçelerden çıkan atıklarımız ve yollardan topladığımız yapraklarımızı çöpe göndermek yerine değerlendiriyoruz. Böylece Sıfır Atık Projesi kapsamında çöpe gönderdiğimiz atık miktarını azaltmayı hedefliyoruz. Tüm mahallelerimizde organik atıkların ayrı toplanması planlanmaktadır. Şimdilik ürettiğimiz gübreleri okullarımıza “Sıfır Atık ve İklim Değişikliği Eğitimi “ için gittiğimizde hediye ediyoruz'' dedi.

Acıpayam Belediye Başkanı Hulusi Şevkan, belediyenin çevre Mühendisi ve ekibine teşekkür ederek, "Çok güzel bir iş çıkarmışlar. Bu sıfır atık için çok ciddi bir adım. Pazar yeri atıkları, park bahçe ve tüm alanlardaki dökülen yapraklar artık çöp değil, organik gübre haline getiriliyor" ifadelerini kullandı.

Erol Uçkan

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER