Belediye şirketinde dev yolsuzluk!

Afyonkarahisar Belediyesi'ne bağlı YÜNTAŞ şirketinde incelemelerde bulunan Sayıştay denetçilerinin raporuna göre, şirkete ait pay defterinin kaybolduğu ortaya çıktı.

Belediye şirketinde dev yolsuzluk!

Sayıştay Başkanlığı denetçileri tarafından YÜNTAŞ'ta yapılan inceleme sonucunda yayımlanan rapora göre yüzlerce işçinin çalıştığı YÜNTAŞ’ın pay defterinin olmadığı ortaya çıktı. Afyonkarahisar Belediyesi'nin iştirakı olan ve kentin en büyük şirketlerinden biri olan YÜNTAŞ’ta yapılan denetimin ardından Sayıştay raporunda YÜNTAŞ’ın 2020 yılı mali tablolarında yer alan ‘Demirbaşlar ile Makine ve Cihazlar Hesapları’ndaki kayıtların fiili durumu yansıtmadığı vurgulanırken, 2020 yılında şirket yönetim binasına alınan demirbaşlar kayıtlara alınmakla birlikte daha önceki yıllarda kayıtlara alınan bazı demirbaşların varlığıyla ilgili bilgi edinilemediği belirtildi. Raporda demirbaşlar ile ilgili olarak, “YÜNTAŞ’ın Gazlıgöl Kaplıca İşletmesi'ne ait demirbaşlarının çoğunun yıllar itibarıyla atıl duruma düştüğü, kayıtlardan düşülmesi gerekenlerin kayıtlardan düşülmediği, sağlıklı bir takip sisteminin olmadığı görülmüştür. YÜNTAŞ’ın işlettiği işletmelere ait kayıtlı demirbaşlardan örneklem yoluyla seçilen demirbaşlardan bazılarının varlığıyla ilgili bilgi edinilememiş ve geçmiş yıllarda atıl duruma düştü ise kayıtların akıbeti konusunda açıklama yapılamamıştır. 2020 yılı ve öncesinde envanter çalışması yapılmamış, işletmede kayıtlı envanterin mevcut durumu konusunda envanter defteri çıkarılmamıştır” ifadelerine yer verildi.

Şirketin pay defteri bulunamadı
Raporda en dikkat çekici detay ise şirketin pay defterinin ortadan kaybolduğu ifadeleri oldu. Konuyla ilgili raporda, “Türk Ticaret Kanunu’na göre ticari defterlerden sayılan pay defteri, şirket yetkilileri tarafından kayıp olduğu belirtilerek denetime sunulamamıştır. Şirketin hesap ve işlemlerinin incelenmesi sürecinde 6102 sayılı Kanun'a göre ticari defterlerden sayılan ve ilgili Kanun maddesine göre çeşitli bilgileri içerecek şekilde tutulması gereken pay defteri, kayıp olduğu gerekçesiyle denetime sunulamamıştır. Söz konusu denetim tespiti sonrasında şirket tarafından pay defterinin yeniden tasdik ettirilmesi için yasal işlemlerin başlatıldığı ve mahkeme kararının beklendiği ifade edilmiştir” denildi.

Konuyla ilgili Afyonkarahisar Belediyesi'nden açıklama yapılmadı
Raporda ayrıca şirketin genel mali durumuna bakıldığında yıllar itibarıyla gelirlerinin giderlerini karşılamaktan uzak olduğu, vergi ve sosyal güvenlik prim borcu yükünün fazla olduğu ve spor kulüplerine yapılan yardımın mevzuata aykırı olduğu da aktarıldı.
Konuyla ilgili YÜNTAŞ ya da Afyonkarahisar Belediyesi'nden ise henüz bir açıklama yapılmadı.

Pay Defteri nedir?

Sermayesi paylara bölünmüş komandit ve limited şirketlerde şirket ortaklarının, anonim şirketlerde pay sahiplerinin kaydedildiği ciltli ve sayfaları müteselsil sıra numaralı defterdir. Anonim ve sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlerde pay defterine, senede bağlanmamış pay ve nama yazılı pay senedi sahipleriyle, intifa hakkı sahipleri kaydedilir.

Hasan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER